Gel Gitme Kadın kitabı Oğuz Akay

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 19 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Oğuz Akay Gel Gitme Kadın kitabı
  Gel Gitme Kadın Oğuz Akay kitap tanıtımı
  Gel Gitme Kadın konusu
  Gel Gitme Kadın Oğuz Akay

  Gel Gitme Kadın kitabı Oğuz Akay

  [​IMG]

  Oğuz Akay’ın yine Alfa Yayınları’ndan çıkan Beni İki Kadın Çok Sevdi kitabı Mustafa Kemal ile Latife Hanım’ın ayrılığı ile son bulmuştu. 1925 yılının Temmuz ayında bir akşam, Çankaya Köşkü’nde, Mustafa Kemal ve Latife Hanım’ın evliliğinin sonunu getiren, birçok kişinin de tanık olduğu büyük bir kavga yaşanmıştı. İşte bu eser, Çankaya Köşkü’nde ayrılığa yol açan geceden sonra yaşanan yılları anlatıyor.

  “Latife Hanım, Ankara’dan ayrılıp İzmir’e, baba evine gitmiş, ancak, sakinleşip, yeniden düşününce, Ankara’ya dönme girişiminde bulunmuş ise de, Mustafa Kemal, “Siz benden üç kere ayrılma talebinde bulundunuz zaten. Ben bu talebinizi yerine getiriyorum…” demiş ve İzmir’e boşanma mektubunu göndermişti.”

  Uzun ve titiz bir çalışmanın, geniş bir temel kaynak, zengin belge ve bilgi araştırmasının ürünü olan bu kitapta, Mustafa Kemal’in, Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlayan ve süren devrimleri ile hastalık dönemi yanında, birçok yönü üzerinde de duruluyor.

  Latife Hanım’ın kendini nasıl tanıdığı, nasıl anlattığı, bir süre evli kaldığı Mustafa Kemal’i nasıl anladığı ve ona bağlılığının sırrı, ilk kez yayımlanan gerçek kaynaklara, bilgi ve belgelere dayanarak veriliyor. Ayrıca Mustafa Kemal ve Latife Hanım’ın ortak dostlarının onları tekrar bir araya getirme çabaları üzerinde de duruluyor.

  Bu kitapta biten evliliğin ardından acı çeken ve yalnızlık hisseden bir Mustafa Kemal bulacaksınız. Musikili akşam toplantılarında söylenen şarkılar onun hislerine tercüman oluyor. Kimi şarkıları ard arda defalarca söyletiyor ve söyleyenlere eşlik ediyor, kimilerini sadece kendisi söylemek istiyor ve söylüyor, kimilerini sonuna kadar dinleyemiyor, yarıda bıraktırıyor şarkıyı, kimisinde de dans ediyor. Bazı şarkıları dinlediğinde ise gözyaşlarına hakim olamıyor. Kitaba ismini veren Gel Gitme Kadın da Mustafa Kemal’in çok sevdiği ve hatta kimi zaman ağladığı bir Selahattin Pınar bestesidir.

  Gel gitme kadın, ruhumu hicranına yakma,

  İnlet beni, öldür beni, ağyare bırakma,

  Karşında esirim, bana düşman gibi bakma.

  İnlet beni, öldür beni, ağyare bırakma.  Gel, gel, gel… Gel gitme kadın

  Ruhumu hicranına yakma, hicranına yakma

  Karşında esirim, bana düşman gibi bakma!..

  İnlet beni, öldür beni, ağyare bırakma.

  kaynak:hürriyet