Gitar Başlangıç Dersleri

'Medya Bölümü' forumunda Sibel tarafından 15 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Evet arkadaşlar ben direk derse geçmiştim ama gitar öğrenimine yeni başlayanlar için birazda gitar kullanımından bahsedelim.. :f40:
  Gitar, parmakla ya da pena ile çalınan yanları iki tarafı oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir çalgıdır.Genelde altı tellidirler...Benim derslerini paylaştığım gitar çesidi Klasik gitar..Bunlar 6 tellidirler ve genellikle alt 3 tel naylondur. Üst 3 tel ise ipek üzerine çok ince çelik tel ile sarılıdır. Üzerine,basıldığında tam notanın çıkmasını sağlayan perdelerde bulunan bir sap ve sesi oluşturan içi oyuk bir gövdeden oluşur.Klasik gitar dışında Akustik , Bas ve Elektro gitar çeşitleride vardır..

  Gitarın Yapısı ve Aksesuarları :

  • Pena : Daha çok elektro ve akustik gitar çalanların kullandığı bir tür mızrapadr. [Sert Pena Tercih etmeniz daha iyi olur..]

  • Kapo: Kapoyla çaldığınız parçanın pozisyonunu bozmadan başka bir tona geçilmesini sağlar.

  • Akort aleti: Gitarı standard ölçülerde akort etmek için gereken alet...

  • Ayaklık(Desteklikte denebilr):Gitarı yere dik olarak koymak için gerekir..
  Aşağıda gitar kullanımı için gerekli birkaç küçük bilgiyi verdim..Bunların uygulanması gitar çalmayı kolaylaştırır ve gitardan çıkan sesin iyi olmasını sağlar..

  • Akorlari basarken, sol elinizin parmak uçlarını sertçe bastırmalısınız.Baş parmağınızı, gitar klavyesinin arka kısmına ne kadar sert bastırsanız o kadar iyi ses alırsınız..

  • Bileğinizi gitar klavyesinden uzak tutmalısınız..Bu parmaklarınızı rahatça kullanmanızı sağlayacaktır... Bunun Dışında, tellere basan parmaklarınızda daha dik ve sert olur

  • Gitart çalınırken baş parmak kullanımı çok önemlidir.Başparmak yanlış kullanılırsa diğer parmaklarıda etkileyerek kötü ses çıkmasını sağlar..Bu yüzden elimizi olabildiğince sabit tutmalıyız..Hareketi bilekten yapıp kolumuz hareket etmeden sadece başparmak ve parmakları hareket ettirmeliyiz..

  • Sağ eli kullanırken parmaklar telleri çekmemeli , vurmalıdır..Parmaklarımızın birbirlerini engellememeleri için doğrultularını çok iyi düzenlemeliyiz.Bu yüzden başparmak ve diğer parmakların doğrultularını birbirlerine dik iki ayrı doğrultu kabul edelm..

  • Parmaklarımızı tellerden minimum yükseklikte tutulmalıyız..Parmaklarımızın hareket kabileyetleri arasında farklılık olduğu için bu farklılığı en aza indirmeliyiz..[En kolay çözüm olarak genelde ben Yüzük, Bileklik ve Saat gibi takıları çıkarırım en azından birazda olsa eşitlik sağlanıyor..]

  • Gitar kullanırken sol elimiz ise şöyle kullanılır; dört parmağımızdan en uzununu saptan uzak , serçe parmağını da diğer parmaklara göre daha yakın tutmalıyız. Bu tam olarak yeterli değildir ama şu anlık en iyi hareket noktasıdır..


  Gitarın Bölümleri:

  • Kulaklar: Gitar klavyesinin ya da sapının ucunda bulunan bölümdür...Gitar tellerinin bir ucu Kulaklara, diğer ucu ise köprü dediğimiz yerlere bağlanır..Kulaklar gitarımızı akort etmemize yarayan yerdir...

  • Köprü: Gitarın gövdesi üzerinde bulunan ve tellerin bağlandığı diğer yerdir.Teller, köprüye ufak topuz denen şeylerle tutturulur..

  • Klavye: Gitarın sap kısmına klavye deni..Sağ elini kullanan arkadaşlar klavyeyi sol elleriyle tutarlar.. Akorlar ve notalar klavye üzerinde basılır.

  • Perde: Klavye üzerinde "fred" ya da "perde" denilen, kısa ve ince demirlere denir. Her gitarda ortalama 21-24 perde bulunur. Perdeler notaları belirlerler..

  • Perde İşaretler :Birçok gitarda, 3.-5.-7.-9.-12.-15.-17. ve 19. perdelerde bulunurlar...12. perde her telin 1 oktav incesini verir.

  • Ses Deliği: Gövde üzerinde bulunan büyük deliktir. Akustik ve Klasik gitarlar dışındaki gitarlarda bulunmaz...Bir Ses düzenine bağlanmayan gitarlarda sesi bu delikten alırız..

  • Gövde:Genelde herkesin bildiği gibi gitarın en büyük ve ana bölümüdür..Bu bölüm sesin “Tınısını belirler.. Köprü ve Ses deliği bu bölümde bulunur ancak elektro ve diğer gitarlarda, gövde üzerinde bas, tiz ve mid'i belirleyen ayar düğmeleride bulunur..


  Gitar telleri

  Gitarın iyi ses çıkarması için iyi bir tel kullanılmalı ve teller iyi takılmış olamalıdırKötü ses , cızırtı , çınlama gibi sorunlar tellerin bozulmasından kaynaklanabilir.. Telleri kullanımdan hemen sonra kuru ve tüy bırakmayan bir bez ile silersek sorunlar engellediği gibi perde ve klavyemizin kullanım süreside artacaktır...Tel yağları kullanmamız paslanmayı önler ama yeterli miktarda kullanılmalı fazlası dikkatle silinmelidir..Tel yağlarını naylon tellerde kullanmamalıyız..Aksi halde naylon teller zarar görebilir..

  [DIKKAT] Elimden geldiği kadar yanlış yapmadan yazmaya çalıştım..Yanlışım çıkarsa lütfen kusura bakmayın...:oops: [/DIKKAT]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Mar 2010
  alemşah bunu beğendi.
 2. Cevap: Gitar Kullanımı

  ben bir ara gül pembe ve caddelerde ruzgar varı çalıyordum okadar sonra sıkıldım:))))))
   
 3. Cevap: Gitar Kullanımı

  Bu arada yazmayı unutmuşum solaklarda tellerin yerlerini değiştirerek gitar çalabilirler..Ancak çalabiliyorlarsa sağ el ile çalmaya çalışsınlar..:f40:
   
 4. Cevap: Gitar Kullanımı

  gayet güzel anlatmışsın anime heveslendirmeye başladın
   
 5. Cevap: Gitar Kullanımı

  Dark abi sen bu hevesle yakinda bendende iyi çalarsin bak gör..:)
   
Yükleniyor...