Gitar Gam

'Sanat ve Müzik' forumunda Sibel tarafından 20 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. gitar gam
  gam
  gitar gamları
  gam nedir?
  gitar gam çeşitleri
  Gam belirli aralıklarla dizilmiş, bazı özel durumlar dışında, sekiz notadan oluşur. Sekizinci nota, birinci notanın bir oktav üstüdür (bir oktav tizde tekrarı). Bu sekiz nota iki dörtlü grup halinde düşünülür. Bunlardan birincisine alt dörtlü, ikincisine üst dörtlü denir. Birinci nota ("Kök ses" ya da "Tonik") gama ismini veren sestir.

  Majör Gam (Ionian ya da İyon modu)
  Majör gam, isminden de anlaşılacağı gibi, temel gamdır. Diğer tüm gamlar/modlar majör gam üzerinde yapılan değişiklikler sonucunda elde edilirler. İyon ya da daha sonra duyacağınız lidya, frigya (lydian, phrygian), vs gibi isimler, anlayacağınız gibi, tarihteki bazı geçmiş medeniyetlerle ilgilidir.

  Majör gamdaki notalar arasındaki uzaklıklar şu şekildedir:

  1.(kök ses) ve 2.sesler arası: Tam ses (iki perde)
  2. ve 3.sesler arası: Tam ses
  3. ve 4.sesler arası: Yarım ses (bir perde)
  Burada alt dörtlü bitiyor. Şimdi, bir tam ses atlayarak üst dörtlüye geçeceğiz. Yani:
  4. ve 5.sesler arası: TAM ses

  Ve, üst dörtlü başlıyor:
  5. ve 6.sesler arası: Tam ses
  6. ve 7.sesler arası: Tam ses
  7. ve 8.ses (kök sesin oktavı) arası: Yarım ses

  Gördüğünüz gibi, her iki dörtlü de, içindeki notalar arasındaki uzaklıklar açısından, tamamen eş yapıdalar. Ve, bu iki dörtlü birbirine bir tam ses ile bağlandığında şu ses aralıkları ortaya çıkıyor:
  Tam - Tam - Yarım - TAM - Tam - Tam - Yarım (yani, bazılarının ezberlediği gibi: 2 Tam, 1 Yarım, 3 Tam, 1 Yarım. Ama, bu şekilde ezberlemek iki dörtlü yapısını tam olarak açıklayamıyor.) Şimdi, bu aralıkları notalar ile porte üstünde görelim (Gamın dereceleri üstte sayılarla belirtilmiştir).

  Do majör gamı:
  Do majör gamı hiçbir arıza (diyez ya da bemol) almaz.

  Minör Gamİki çeşit minör gam vardır:
  1) Melodik minör gam (Majör gamın 3. derecesi bemol alır),
  2) Armonik (doğal) minör gam (Majör gamın 3 ve 6.dereceleri bemol alır).

  Majör ve minör gamlar arasındaki temel fark üçüncü sestedir. Majör gam - isminden de anlaşılacağı gibi - baskın bir karaktere, minör gam ise tam tersine çekinik ve daha yumuşak bir özelliğe sahiptir. Gitarınızda majör ve minör akorları peşpeşe çalarak bunu kolaylıkla algılayabilirsiniz. Melodik ve armonik minör gamlara örnek vereyim:


  (Dominant) Yedili Gam (Mixolydian)
  Yedili gamlarda 7.sesin bemol yapıldığını önceden söylemiştim. Öyleyse minör yedili gamlarda da 7.ses bemol yapılacak. Bu durumda, iki çeşit minör gam oluyor:

  1) Melodik minörün yedilisi (dorian = Xm7)
  2) Armonik minör yedili (aeolian = Xm7 b6)
   
Yükleniyor...