Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 15 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir

  Ameliyat sonrası ağrılarınız mutlaka olacaktır.
  Bunun için ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  Ameliyat sonrası dikişler herhangi bir problem yok ise 5 ila 10 gün içinde alınır. Bölge bölge dikiş alım günleri farklıdır.
  Ameliyattan sonra yara iyileşmesinin daha hızlı olması için, 48 saatten sonra yaralar açık bırakılır. Herhangi bir sorun yoksa pansuman yapılmaz.

  Diyet; Bir çok ameliyat sonra herhangi bir diyet önerilmez. Ancak karnın açıldığı açık abdomen ameliyatlarından sonra ilk 2-3 hafta yumuşak gıdalar alınmalıdır, daha sonra normal gıdaya geçilebilir. Başlangıçta gıdalar günde 6 öğünde ve az miktarlar şeklinde alınmalıdır. Eğer stoma (bağırsağın karın cildine ağızlaştırılması) varsa gıda ayarlaması diyetisyen ile beraber yapılmalıdır.Haşlanmış ve yağsız ızgaralar, tavuk, hindi, balık etleri, iyi pişmiş sebzeler, haşlanmış patates, ekmek, peynir, komposto şeklinde haşlanmış meyveler ilk 2 hafta yenilebilir. Bu dönemde kuru meyve, çiğ sebze ve meyve, baharatlı gıdalar, mısır, mantar, kuruyemiş, karbonatlı içeceklerden sakınmak gerekir. Günde en az 1.5 litre su içilmelidir. Bu yolla dışkı yumuşayacak ve dışkılama sorun olmayacaktır. Alkollü içecekleri özellikle ağrı kesici alındığı sürece kullanmamak gerekir.

  Banyo; Ameliyat sonrası banyo, eğer bir problem yoksa 4-6. gün banyo yapılabilir. Epitelizasyon 24. saat sonunda tamamlanmış olur.Aksi belirtilmedikçe 3.günden itibaren banyo yapmakta sakınca yoktur. Ancak genede sabun ve diğer irritan maddeler geleceği düşünülerek açık veya enfekte yara yoksa 5.günü beklemekte yara vardır. Kesi yerine lif ve kese sürmeyiniz.

  Aktivite; Ameliyat sonrası ne kadar kısa sürede ayağa kalkılırsa o kadar iyi olur. Yavaş yavaş basit egzersizler hemen başlanabilir. Ağrı oluyor diye hareket etmemezlik yapmayın ağrı kesici kullanın. Karın ameliyatları ve fıtık ameliyatları sonrası 3 ay süreyle ağır kaldırılmamalıdır. Taburcu olduktan sonra 1-2 hafta araba kullanılmamalıdır.

  Ameliyat sonrası;
  38 derece ve üstü ateş. Yara yerinde şişlik ve çalkantı sesi
  Yara ile ilgili ağrı, kabarıklık, kızarıklık, koku veya akıntı olması.
  Ciddi Kabızlık (üç gün geçmesine karşın dışkılama olmaması)
  İdrar yapmada güçlük
  Bulantı, kusma, üşüme, titreme
  Ameliyat sonrası aksi belirtilmedikçe, kontrol iki hafta içinde yapılır.
   
 2. ben 2 gündür bu konuyu göremiyorum neden ???????
   
 3. 15 gün oldu amelyat olalı sani göbneğimin içinde bir tarafı hala dışşarda sanki tekrlayacak gibi duruyor geçermi acba
   
Yükleniyor...