Göbek Üstünde Ağrı

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 16 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Göbek Üstü Ağrısı,
  Göbeğin Üstünde Ağrı,
  Göbek Üstünde Ağrı


  Bu bölgeye epigastrik bölge de denir. Göbeğin üstünde orta hatta yer alır. Bu bölgenin ağrıları genellikle mide hastalıkları ile ilgilidir. Bunlar mide ekşimesi, gastrit ya da ülser olabilir. Ayrıca ince bağırsağın üst bölümü (onikiparmak bağırsağı), pankreas ve safra kesesi hastalıklarında da bu bölgede sürekli ve şidadetli ağrı oluşabilir. Bu bölgede ağrıya neden olan bir başka durum ise diyafram fıtığıdır. Tüm bunlardan başka bölgede yer alan organların (mide, pankreas) kanserlerinde de karnın üst orta bölgesinde şiddetli ağrı ortaya çıkar.

  Üst sol bölge
  Bu bölgede ağrı çok sık değildir. Bazen mide, dalak, pankreas ve kalın bağırsakala ilgili hastalıklarda görülebilir.

  Üst sağ bölge
  Üst sağ bölgede şiddetli ağrının en önemli nedeni safra kesesinde iltihaplanamadır. Bu durumda ortaya çıkan ağrı göbeğe ve bele yayılabilir. Bazen pankreas veya onikiparmak bağırsağından kaynaklanan hastalıklar da karnın sağ üst bölagesinde ağrıya neden olabilir.

  Göbek deliği üzerindeki ağrılara gelince, iç organların hepsinin ağrısı buraya vurabilir. Ancak genel olarak orta bölgedeki ağrılar barsak gazları ile meydana gelen ağrılardır. Aslında aşırı barsak gazları ile meydana gelen ağrılar tüm karında hissedilir. Bazen o kadar şiddetlidir ki Kalp Krizi geçiriyor sanırsınız.
  Özellikle merak edilen konu sanırım Apandisit'tir. Apandisit barsak içindeki kör barsak diye bileceğimiz kısmın çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması sonucu mikroplar ile enfeksiyon kapmasıdır.

  Alıntı