Gökkuşağı Renkleri..Demişki..

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Destina tarafından 13 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. G Ö K K U Ş A Ğ I

  [​IMG]

  Dünyanın bütün renkleri bir gün bir araya toplanmışlar ve hangi rengin en önemli en özel olduğunu tartışmaya başlamışlar :

  YEŞİL demiş ki:

  "Elbette en önemli renk benim..ben hayatın ve umudun rengiyim..çimenler,ağaçlar,yapraklar için seçilmişim..Şöyle bir yeryüzüne bakın, her taraf benim rengimle kaplı..."

  MAVİ hemen atılmış:

  "Sen sadece yeryüzünün rengisin..ya ben? Ben hem gökyüzünün hem denizin rengiyim. Gökyüzünün mavisi insanlara huzur verir, ve huzur olmadan siz hiçbir işe yaramazsınız"

  SARI söz almış:

  "Siz dalga mı geçiyorsunuz? Ben bu dünyaya sıcaklık veren rengim..güneşin rengiyim.. ben olmazsam soğuktan donarsınız hepiniz"

  TURUNCU onun sözünü kesmiş:

  "Ya ben?? Ben sağlık ve direncin rengiyim...insan yaşamı için gerekli vitaminler hep benim rengimde bulunur..portakalı, havucu düşünün.. ben pek ortalarda görünen bir renk olmayabilirim ama güneş doğarken ve batarken gökyüzüne o güzel rengi veren de benim unutmayın"

  KIRMIZI daha fazla dayanamamış:

  "Ben hepinizden üstünüm!!! Ben kan rengiyim!! Kan olmadan hayat olur mu!! Ben tehlike ve cesaretin rengiyim!!! Savaşın ve ateşin rengiyim!! Aşkın ve tutkunun rengiyim!!!Bensiz bu dünya bomboş olurdu!!!"

  MOR ayağa kalkmış:

  "Hepinizden üstün benim.. ben asalet ve gücün rengiyim. Bütün krallar, liderler beni seçmişlerdir.. ben otorite ve bilgeliğin rengiyim, insanlar beni sorgulamaz.. dinler ve itaat ederler"

  ve bütün renkler hep bir ağızdan kavgaya tutuşmuşlar... her biri diğerini itip kakıyor "En büyük benim" diyormuş... derken.. bir anda şimşekler çakmış ve yağmur damlacıkları gökten düşmeye başlamış. Bütün renkler neye uğradıklarını şaşırmış, korkuyla birbirlerine sarılmışlar.

  ve YAĞMUR'un sesi duyulmuş...

  "Sizi aptal renkler, bu kavganızın anlamı ne, bu üstünlük çabanız neden? Siz bilmiyor musunuz ki her biriniz farklı bir görev için yaratıldınız, birbirinizden farklısınız ve her biriniz kendinize özelsiniz. Şimdi el ele tutuşun ve bana gelin"

  Renkler bunun üzerine kendilerinden çok utanmışlar, el ele tutuşup birlikte gökyüzüne havalanmışlar ve bir yay şeklini almışlar.

  Yağmur onlara "Bundan böyle" demiş. "Her yağmur yağdığında siz birleşip bir renk cümbüşü halinde gökyüzünden yeryüzüne uzanacaksınız ve insanlar sizi gördükçe huzur duyacaklar, güç bulacaklar. İnsanlara yarınlar için umut olacaksınız. Gökyüzünü bir kuşak gibi saracaksınız ve size G Ö K K U Ş A Ğ I diyecekler. Anlaştık mı?"

  Bu yüzden ne zaman dünyamız yağmurla yıkansa, ardından gökyüzünde G Ö K K U Ş A Ğ I belirir.

  Biz de gökkuşağındaki o renkler gibi birbirimizden farklıyız ve hepimiz özeliz. Bunu bilerek etrafımızla uyum içinde yaşamalıyız...
   
 2. Biz de gökkuşağındaki o renkler gibi birbirimizden farklıyız ve hepimiz özeliz. Bunu bilerek etrafımızla uyum içinde yaşamalıyız...

  Çok dogru! Hem anlamlı hemde bilgilendiren bir paylaşım olmuş :f40:

  Ellerinize saglık Destina :f118::f118::f118:
   
 3. Çok hoş bir hikayeydi evet her rengin kendine has bir güzelliği vardır tıpkı forumdaşımızın birbirinden güzel üyeleri gibi :f40:
  Paylaşım için teşekkürler Destina çok anlamlıydı
   
 4. çok güzel bir hikayesi varmış gökkuşagının
  evet doğru evrende var herşey tektir hiçbirisi birbirinin aynı değildir
  çok teşekkürlerr paylaşım için:f40:
   
 5. Biz de gökkuşağındaki o renkler gibi birbirimizden farklıyız ve hepimiz özeliz. Bunu bilerek etrafımızla uyum içinde yaşamalıyız...

  Paylaşıma tşkler Destina emeğinize sağlık :f40:
   
 6. özellik güzeldir...
  güzellik geçici, hoşgörülü olmak kalıcı....

  tıpkı gökkuşağı renkleri gibi, teşekkürler Destina
   
 7. bu güzel paylaşımına teşekkürler destina
   
 8. Her renk ayrı bir güzel,ama mavi ve yeşilin
  her tonu ayrı bir güzel.Teşekkürler Destina
   
 9. Hepimiz birbirimizden farklıyız. Gerçekten çok güzeldi. Ben bu sözün devamında şöyle düşündüm;
  'Farklıyız ama farkımız birilerine üstünlük kurmamız için değil'

  Teşekkürler Destina.
   
 10. Çok güzel bir hikayeydi zevkle okudum teşekkürler destina..:f40:
   
 11. çok güzel bir hikayeydi emeğine sağlık destina teşekkürler
   
 12. Çok güzel ve anlamlı bir hikayeydi Çağla.Teşekkürler.
  Her renk kendince özel ve güzeldir. Tıpkı insanlar gibi.
   
Yükleniyor...