Göktürkler Ekonomisi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 16 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Göktürkler'in Ekonomisi  Göktürkler Ekonomisi Hakkında Bilgi

  Göktürkler Altay Dağları'nın güney eteklerinde yaşamışlardır. Çin kaynakları, ittifakla Göktürklerin Hunlardan geldiğini ifade etmektedir. Göktürkler, Aşina adını taşıyan ve kelime anlamı olarak kurt neslini ifade eden bir Hun ailesine mensupturlar.

  Bugünkü Moğolistan sınırları içinde bulunan Orhun Anıtları; Bilge Kağan, Kültigin ve Vezir Tonyukukun kahramanlık öykülerini anlatmaktadır. Bu kaynaklara göre; Göktürklerde yaşam biçimi, çadırlı göçebe düzenine dayanıyordu. Hayvancılığa ve savaş ganimetlerine dayalı bir ekonomik yaşam söz konusuydu.

  Göktürkler Yaklaşık 400 kmlik bir mesafede büyük bir yağma yaparak geri döndüler. Böylece Göktürkler ekonomik açıdan büyük bir kazanç sağlamışlardı.

  Ekonomik olarak istediği seviyeye yükselen Mukan, ayrıca bin kadar Göktürkü yapılan anlaşma uyarınca Chou başkentine göndermişti. Bunlar Çin başkentinde çok rahat bir şekilde yaşıyorlardı. Daha doğrusu söz konusu bin kişi Göktürklerin Çin başkentinde askeri üs gibiydi. Yine onun Chou üzerindeki gücünü gösteren bir başka emare de yıllık yüz bin top miktarındaki verginin kendi ülkesine teslim edilmesidir.
   
Yükleniyor...