Göktürkler Genel Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 18 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Göktürklerin Genel Özellikleri  Göktürkler Genel Özellikleri Nelerdir

  Asya Hun Devleti siyasi etkinliğini kaybettiğinde, Çin ege-menliğini kabul etmeyen boylar çeşitli yörelere dağıldılar. Altay dağları civarına yerleşen Türk boyları, Bumin Ka-ğan başkanlığında, Avarlara karşı ayaklandılar. (552) Tarihte Türk adını kullanan ilk devlet bu gelişmeyle ortaya çıkmıştır.

  Kendi alfabelerini oluşturmuşlardır.Bumin Kağan ilk zamanlarda ülkeyi kardeşi İstemi ile bir-likte yönetti. 553'te Bumin'in ölümü ile yerine oğlu Mukan Kağan geçti.

  Mukan, amcası ile birlikte Göktürklere en parlak dönem-lerini yaşattı. İstemi Kağan Sasanilerle anlaşarak Akhun- ları yendi, istemi, daha sonra da Sasanilere karşı Bizans ile ittifak antlaşması yapmıştır.

  Mukan ve istemi kağanların ölümlerinden sonra ülkede taht kavgaları başlaması sonrasında devlet, doğu ile batı olmak üzere ikiye ayrıldı (582).Doğu Göktürk Devleti 630da Çin egemenliği altına girmiştir.Kürşad İsyanı bu dönemde yaşanmıştır.

  Batı Göktürkler de Çin baskılarına dayanamadılar, bu sı-rada Karlukların ayaklanmaları da devletin çöküşünü hız-landırdı. Batı Göktürkler, Çin egemenliğine bir dönem di- rendilerse de 658 yılında bu egemenliği tanımak zorun-da kaldılar.

  Göktürk Kağanlığı (552–581), 6. yüzyılın ortasında, Asya'nın doğusunda Çin devletinin, batısında Sasani-İran devletinin sınırladığı İç Asya bozkırlarında, doğuda Avarlar, batıda Eftal / Ak Hunlar ile yapılan mücadeleler sonucunda ortaya çıktı.Doğu ve bati göktürk kağanlığı olarak 2 kardeş tarafından idare edilen yerleşimler. bugünki yerleri bakımından bakıcak olursak batı göktürk devleti, doğuda balkaş gölü güneyde afganistan kuzey sınırı, batıda sivastopol ve kuzeyde kazakistan kuzey sınırından yaklaşık 500km daha açıkta bir bölge ile sınırlıydı.Doğu göktürk devleti ise güneyde sincan-uygur özerk bölgesinden, batıda balkaş gölü, doguda mogolistan ulanbator, kuzeyde mogolistan kuzey sınırından yaklaşık 300km açıkta bir bölge ile sınırlıydı bu bölge incelendiğinde genellikle dağlık bir coğrafya olmasının yanında karasal bir iklimin hüküm sürüldüğü görülecektir.
   
Yükleniyor...