google logosu 8 şubat 2011

'Haberler' forumunda Aysell tarafından 8 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. 8 şubat google logosu ne anlama geliyor?
  Jules Verne google logosu
  Jules verne kimdir?


  Google logosu Jules Verne'in doğum günü nedeniyle değişti? Peki Jules Verne kimdir, Google neden bu logoyu kullandı bakalım:

  [​IMG]

  https://forumdaslar.com/gundem/jules-verne-kimdir-jules-verne-hayati-95067/

  Jules Gabriel Verne Fransız Bilim-kurgu yazarıdır ve kendisi bilim falcısı lakabıyla anılır.

  Fransa’nın Nantes şehrinde doğdu. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için “bilim falcısı” lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş eserlerdir. Eserleri 148 dile çevrilmiştir.Aynı zamanda da bilim adamı olarak anılır.

  [​IMG]

  Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 roman bırakmıştı. Oğlu Michael Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne’in yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz’in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa’da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002′de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce, Jules Verne öldükten çok kısa bir süre sonra basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).
   
  Son düzenleme: 8 Şub 2011
 2. Cevap: google logosu 8 şubat 2011

  Aysel ablacım bende merak ediyordum bu googlenin anlamı ne diye. Çok yardımcı oldun. Paylaşım için teşekkürler.
   
Yükleniyor...