Google Squared ile farklı bir arama deneyimi

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 5 Haz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Google Squared ile farklı bir arama deneyimi

  Ümit Öncel
  Daha önce duyurduğumuz ve aramanın şeklini değiştiren yeni Google hizmeti Squared yayında...


  Google Squared, beta olarak resmi yayına başladı
  Sizlere daha önce Google'ın yeni tablolu sonuçlar üretecek Google Squared adlı bir gelişme üzerinde çalıştığını duyurmuştuk. Ve Google nihayet resmi olarak Google Squared'i kullanıma açtı. Tabii ki bir Google klasiği olarak şu an için Google Squared beta sürecinde.

  Peki nedir bu Squared? Google'ın yeni arama anlayışı aslında sonuçların tablolar içerisinde gösterilmesinden çok daha fazlasını yapıyor. Sonuçları farklı kriterlere göre kategorize ediyor ve bir bakışta görülebilecek ek bilgiler sunuyor. Örneğin "Turkey" aramasını yaptığınızda karşınıza öncelikli olarak Türkiye'nin başlıca şehirleri ve bu şehirlerin km2 ve nüfus gibi ek bilgileri geliyor. İstanbul aramasını yaptığınızda ise şehir ile ilgili tarihi ve temel bilgiler geliyor.

  Bu tablolar içerisindeki temel bilgiler için Google mümkün olduğu zamanlarda alternatifler de oluşturuyor ve siz tablonun içine tıklayarak daha doğru başka bir sonuç varsa gösterilenler arasından seçebiliyorsunuz. Google Squared'in diğer bir özelliği ise oluşturduğunuz tabloları kaydetme imkanı.

  Google Squared henüz mükemmel değil ama bazı ufak bilgi hataarını göze alarak denemek isterseniz şu adresten siteyi ziyaret edebilirsiniz.
   

 2. Cevap: Google Squared ile farklı bir arama deneyimi

  Aradığınız ilk etapta bulunmazsa, başka sonuçlar içeren satırlar ekleyip, bu arada ilgisiz sonuçlar içeren satırları silebiliyorsunuz. Ayrıca, gerek Google’ın önerdiği, gerek kendi belirlediğiniz özellikleri içeren başka sütunlar eklemek de mümkün.
  Google Squared aradığınız şeyi bulamazsa (ki, İngilizce’den başka dil bilmediği için çoğunlukla bulamıyor.)
  Aradığınız şeyle ilgili 5 arama sorgusu daha giriyorsunuz. Squared de bunlardan ortaya karışık yaparak, sonucun içlerinde olmasını umuyor..
  Ellerine sağlık Pardus teşekkürler.:f40:
   
Yükleniyor...