Google'dan Kaçın

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 23 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Şüphesiz hepimiz Google arama motoruna çok alıştık. Ancak Google piyasaya bomba gibi düşüp de rakiplerini yerlerinden ettiği günden beri çok zaman geçti ve artık alternatifleri pek de o kadar zavallı seçenekler değiller.

  Gerçekten de işe yarayan bir alternatif olarak Microsoft Bing[/URL] ön plana çıkıyor. Çoğu kullanıcı için Bing'in arabirimi ve sonuçları ilk bakışta sıradışı görünebilir. Ancak kısa süre içinde işinizi fazlasıyla görebildiğini farkedip şaşıracaksınız. Bunun haricinde
  Yahoo
  Wolfram Alpha
  Collecta ve
  Mahalo gibi başka seçeneklerinizin de olduğunu hatırlatmak isterim.

  E-Postayı Kurtarın

  G-Mail ilk hizmete girdiği günden bu yana sunduğu dev depolama alanıyla rakiplerinin önünü kesmeyi başardı. Ancak tabii bu ücretsiz hizmetin bir bedeli var. Google botları tüm postanızı tarayarak ilgi alanlarınız hakkında bilgi topluyor ve bunu da reklamcılıkta kullanıyor.

  G-Mail'den kaçmak isterseniz gidebileceğiniz pek fazla alternatifiniz yok aslında, bu sektörde çok büyük bir rekabetin olduğu söylenemez. Akla gelen yegane isim Yahoo!Mail oluyor. Burada sınırsız depolama alanına ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz, güvenlik ve arabirim olarak da hayli iyi. Ancak çok daha fazla özellik isterseniz o zaman ücretli sürümünü tercih etmeniz gerekebilir.

  E-postalar nasıl aktarılır?


  Bu iş biraz can sıkıcı

  Birikmiş e-posta mesajlarınızı Google'dan alabilmek için öncelikle Thunderbird gibi bir e-posta istemcisine ihtiyacınız olacaktır. Google'ın posta hizmeti ayarlarında IMAP şıkkını seçili hale getirdikten sonra, Thunderbird ile orada depolanmış olan tüm postanızı kendi bilgisayarınıza çekebilirsiniz. Sonra da bu postaları yeni adresinize yükleyebilirsiniz.

  Ancak unutmayın ki e-posta değişikliği yaptıktan sonra, daha evvel üye olduğunuz tüm sitelere girip adres değişikliğini bildirmeniz gerekecektir. Eğer sadece bir kaç siteye üye iseniz bu pek sorun yaratmaz. Ama sayı fazlaysa hayli can sıkıcı bir uğraş olabilir, maalesef yapmanın kolay bir yolu yok.

  İşin Sosyal Yanı

  İlginçtir ama Google, sosyal ağlar konusuna yönelmekte diğer rakipleri kadar öngörülü olamadı. Facebook ya da Twitter gibi servislerin ne denli ilgi çekebileceğini öngöremediklerini rahatça söyleyebiliriz. Tabii zaman içinde Facebook kendi çapında bir Google olma yoluna girince de paniğe kapılmalarına şaşmamalı. Zaten Buzz adını verdikleri servisi hizmete sokarken bu paniği biraz belli etmediler diyemeyiz.

  İşin doğrusu Buzz nedir, ne değildir, daha kimse tam olarak konuya hâkim değil. Bir sosyal ağ olma amacıyla kurulduğu biliniyor, ancak daha o kadar yeni ki, kimsenin senelerdir kullandığı Facebook hesabını bırakıp ta apar topar Buzz kullanmaya başladığını düşünmüyoruz.

  Google'ın zayıf noktası

  Takvimi Ayarlayın

  Eğer programı hayli dolu tiplerdenseniz, büyük ihtimalle zaman içinde Google'ın takvim hizmetini de hayatınızın bir parçası haline getirmişsinizdir.

  Tabii Google ile yolunuzu ayırırken bunu da halletmeniz gerekiyor. Neyse ki bunu yapmak gayet kolaydır. Takvim içeriğini bir ICS dosyasına aktararak istediğiniz başka bir servise yükleyebilirsiniz.

  Seçenek olarak Yahoo! takvim hizmeti kendini ön plana çıkarıyor. Bunun haricinde Windows Live Calendar'ı da tercih edebilirsiniz. Kendinize bir Live ID oluşturduğunuzda, takvim hizmetinin de beraberinde sunulduğunu göreceksiniz.

  Resim Ve Belgeleriniz

  Google tarafından sunulan Picasa, resim depolama ve işleme konusunda rakipleri kadar başarılı ve popüler değil. O yüzden bunu kimsenin pek kullandığını sanmıyoruz. Yine de resimlerinizi burada depoluyorsanız, bilgisayarınıza geri indirmeniz çok kolay olacaktır.

  Hangi resim depolama hizmeti?

  Resimlerinizi depolamak için çok iyi hizmetler var...

  Peki eğer daha önce başka bir hizmet kullanmadıysanız şimdi hangisini seçeceksiniz? Çoğu insan için Facebook yeterlidir, ancak sınırsız depolama alanı sunmasına karşın, kullanılan sıkıştırma algoritmasından dolayı resimleriniz hayli ciddi bir kalite kaybı yaşayabilir.

  Özellikle resim depolama ve hatta işlemeye yönelik hizmetler arasından sırasıyla Flickr, Photobucket ve Shutterfly'ın ön plana çıktıklarını söyleyebiliriz. Flickr çok ciddi resim işleme seçenekleri sunarken, Shutterfly ise basit ama sınırsız alana sahip bir galeri hizmeti veriyor.

  Belgelere gelince, ofis programları kullanan ve G-Mail hesabı olan herkes er ya da geç Google Docs ile tanışır. Gelen postadaki belgeleri aktarma ve işleme alanında sunduğu kolaylık inanılmazdır diyebiliriz. Zaten kullanıcının aklını çelen de bu kolaylıktır ya!

  Ancak piyasada çok daha becerikli ve daha az meraklı servisler de mevcut. Bunların içinde ZoHo Docs sunduğu seçenekler ve uyumluluğuyla Google'ı rahatlıkla geride bırakıyor.

  Fişi Çekin!

  Kalıcı silme tuşu: Google'a veda etmek istediğinize emin misiniz?

  Alacağınız tüm belgeleri, resimleri, hesapları aktardıktan sonra, geriye Google hesabınızı silmek kalıyor. Pek çok işlem gibi, bu da Google altında çok kolay yapılabiliyor.

  Ana Google sayfasındayken, üst sağ köşedeki tuşu kullanıp hesabınıza girin. Aynı alandaki Ayarlar şıkkından Hesap Ayarları penceresine gidin. Buradaki Ürünlerim seçeneği yanında bulunan Düzenle şıkkına tıkladığınızda açılacak pencerede, Google hesaplarınızı kalıcı olarak silmenizi sağlayacak tuşu göreceksiniz.

  İşin doğrusu, Google'ın kullanıcının gizliliğine yönelik yaklaşımı ne denli can sıkıcı olabilse de, sunduğu hizmetlerin sağladığı kolaylıklar da bir o kadar vazgeçilmesi zor. Ve diğer şirketlerin de sırlarınızı Google'dan daha iyi koruyacaklarının hiçbir garantisi yok aslında. Sadece bu konuda daha az konuşmaya gayret ediyorlar, haliyle de daha az pot kırıyorlar. Ama şunu bilin ki, bir kullanıcı olarak tamamen seçeneksiz değilsiniz. Zaten bu yazının altını çizmek istediği nokta da buydu.
   
Yükleniyor...