Google’dan Robert Luise Stevenson’a

'Teknoloji' forumunda cCasT tarafından 7 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Google
  Google’dan Robert Luise Stevenson’a


  [​IMG]

  Google arama motoru bugün ki logosunda Robert Luise Stevenson’un 160. doğum gününü kutluyor.

  Peki Robert Luise Stevenson kimdir? Bu soruyu merak edenler Google ana sayfasından bu konu hakkında ki birçok bilgiye ulaşabilir. Ancak biz kısaca Robert Luise Stevenson’a değinelim.

  Robert Luise Stevenson İskoçya’nın melankolik şehirlerinden Edinburg’da doğan bir şairdir. Hastalıkların dolu olduğu bir çocukluk geçiren Stevenson, yatalak olması nedeniyle kitaplara oldukça büyük bir eğilim gösterdi. Sevdiği ilk kızı en yakın arkadaşına kaptıran Stevenson, ikinci sevdiği kız, evli ve iki çocuk annesi olan Fanny’nin kocasından boşanmasından sonra bir evlilik yaptı. Daha sonra ailesi ile ABD’ye taşınan Stevenson, üvey oğlu ile oynadığı bir oyundan etkilenerek en çok sükse yapan “Define Adası” adlı kitabını çıkardı. Ardından kusursuz bir baş yapıt olarak görünen “Dr. Jekyyl ve Mr. Hyde” kitabını gördüğü bir kabustan esinlenerek yazan Stevenson, ABD’ye gittiği sırada yaklaşık bir yıl kadar verem hastalığı nedeniyle sanatoryumda yattı. Ardından sanatoryumdan çıkan Stevenson, kiraladığı bir yat ile tüm atlas ve pasifik okyanuslarını gezme şansı buldu. Son olarak da Samoa adalarına yerleşen Stevenson, 3 aralık 1894 yılında beyin kanaması sonucu hayata veda etti.

  Stevenson Google tarafından unutulmadı ve geçmişte edebiyat dünyasında birçok eserler sunan Stevenson’ı, 13.11 tarihinde ki doğum gününe istinaden ana sayfasında bulunan logosu ile anmaya karar verdi.