Göz Altı Morluklarına Karşı Salatalık

'Kişisel Bakım' forumunda Destina tarafından 11 Şub 2009 tarihinde açılan konu

 1. Stres, yorgunluk, uykusuzluk… Tüm bunların sonucu olarak şehir hayatında gözlerin altında zamanla morluklar oluşabiliyor. Uzun süreler boyunca televizyon seyretmek ya da bilgisayar ekranına bakmak da aynı şekilde göz altlarının kararmasının başlıca nedenleri arasında. Gözleri dinlendirmek, düzenli uyku, gerekli vitaminleri tam olarak almak ve kan dolaşımını hızlandıracak egzersizler gözaltı morluklarının görünümünü azaltabilir. Ayrıca göz altı morluklarına karşı salatalık etkili bir diğer silah.

  Salatalık içeriği cilt renginin açılmasına ve soğuk etkisiyle şişliklerin hafiflemesine yardımcı olur. Zaten bildiğiniz gibi kozmetik marketlerde satılan pek çok cilt bakım kremi ve maskesi içinde salatalık özü bulunuyor. Salatalığın çeşitli kimyasal maddelerle karıştırılmış konsantre halini kullanmaktansa evinizde hazırlayabileceğiniz basit bir salatalık maskesi ile göz altı morluklarını azaltmanız mümkün.

  Önce kalın bir salatalığı iyice yıkayın. Kabuğunu kesmeden dilimleyin. Daha soğuk olması ve gözlerinizi rahatlatması için kesmeden önce yarım saat kadar buzdolabında bekletebilirsiniz. Salatalığın morluklara iyi gelmesi için suyunun bol olması gerekiyor. Eğer kestiğiniz salatalık yeterince sulu değilse yeni bir tane hazırlayın.

  Ortamda mümkün olduğunca loş bir ışık olmasına ve ışığın direk yüzünüze gelmemesine dikkat edin. Sırt üstü uzanın ve salatalıkları gözlerinizin üzerine yerleştirin. 10 dakika kadar sonra yeni ve soğuk salatalık dilimleriyle tazeleyebilirsiniz. Ne kadar süre durduğunun bir önemi yok. Dilediğiniz kadar salatalık kullanabilirsiniz ancak salatalığın suyunun cilde nüfuz ettiğinden emin olun.

  Bu basit uygulamayla göz altı morluklarının azalmasını ve şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz. Daha etkili bir tedavi için morluklar iyice azalana kadar düzenli olarak bir kaç hafta bu yöntemi kullanabilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Eki 2014
Yükleniyor...