Göz Okuma

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blue tarafından 27 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bazı insanlarla konuşurken rahat bazılarıyla konuşurken rahatsız olur hatta onları güvenilmez buluruz. Bu aslında bize baktıkları veya konuşurken bakışlarımıza karşılık verdikleri süreyle ilişkilidir. Bakışların dilini çözerek hem karşı tarafı daha kolay anlayabilir hem de kendi davranışlarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

  SİZDEN BİR ŞEY Mİ GİZLENİYOR ?:
  Birisi dürüst değilse veya bir şeyler gizliyorsa bakışları bizimkilerle toplam zamanın üçte birinden daha az oranda karşılaşacaktır.

  HAYRAN MI SALDIRGAN MI ? :
  Bakışlarınız, karşınızdakinin bakışlarıyla toplam zamanın üçte ikisinden daha uzun süreyle karşılayıyorsa, bunun anlamı şunlardan biridir; birincisi sizi çok ilginç veya çekici buluyordur; ikincisi de size karşı saldırgan bir tavrı vardır.

  SESSİZCE MEYDAN OKUYANLAR:

  Buna ek olarak gözbebekleri de büzüşüyorsa sözel olmayan bir meydan okumada bulunuyor olabilir.

  BAKIŞLARLA İYİ İLİŞKİ KURMAK İÇİN :
  Başka birisiyle iyi bir ilişki kurmak için toplam zamanın yüzde 60-70´inde onunla göz göze gelmeniz gerekir.

  Göz hareketlerinin dili
  Gözler… Gözler yalan söylemez… Gözler yalan söyleyemez!… Vücudun odak noktası olduklarından ve gözbebekleri de bağımsız hareket ettiğinden gözlerin tüm insan iletişim işaretleri arasında en açıklayıcı ve doğru bilgileri verir.
  Tarih boyunca göz ve insan davranışı üzerindeki etkileriyle uğraştık durduk. Hepimiz ´gözleriyle onu parçaladı´, ´kocaman bebek gözleri var´, ´gözlerini kaçırıp duruyor´, ´çok davetkar gözleri var´, ´gözünde öyle bir pırıltı vardı´ ya da ´bana en kötü bakışıyla baktı´ gibi ifadeler kullanmışızdır. Bu gibi ifadeleri kullandığımızda farkında olmadan kişinin gözbebeklerinin büyüklüğünden ve bakışla ilgili davranışlarından bahsederiz.

  Gözbebekleri
  Belli ışık durumları, kişinin ruh hali ve tavrı olumludan olumsuza veya olumsuzdan olumluya geçerken gözbebekleri küçülür veya büyür. Heyecanlanan birisinin gözbebekleri dört katına çıkabilir.Tam tersine kızgın, olumsuz bir ruh hali gözbebeklerinin ´minik boncuk gözler´ ya da ´yılan gözler´ olarak bilinen şeklinde küçülmesine yol açar.

  Flört ve Gözbebekleri
  Flört sırasında gözler oldukça fazla kullanılır. Kadınlar gözlerini vurgulamak için göz makyajı yaparlar. Bir kadın bir erkeği severse ona bakarken gözbebeklerini büyütecek ve erkek da farkında olmadan bu bilgiyi doğru yorumlayacaktır. Bu nedenle romantik buluşmalar gözbebeklerinin büyümesine neden olan loş yerlerde gerçekleşir.
  Birbirlerinin gözlerine bakan genç aşıklar farkında olmadan gözbebeklerinin büyüyüp büyümediğine bakmaktadırlar. Her biri diğerinin gözbebeklerinin büyümesinden heyecanlanır.

  Çocuklar ve Gözbebekleri
  Bebekler ve çocukların gözbebekleri yetişkinlelerinkindin daha büyüktür ve yetişkinlerin yanındayken onlara olabildiğince çekici görünerek sürekli olarak dikkatlerini çekme çabasıyla gözbebekleri sürekli olarak büyür.

  Kumarbazlar ve Gözbebekleri
  Uzman kağıt oyuncularıyla yapılan deneylerde rakipleri koyu renk gözlük taktığında oyuncuların daha az el kazandıkları görülmüştür. Örneğin, bir poker oyununda rakibine dört as gelmesi durumunda, uzman onun gözbebeklerindeki hızlı büyümeyi bilinçli olmadan fark edecek ve bu elde oyunu yükseltmemesi gerektiğini hissedecektir. Rakiplerin koyu gözlük takması gözbebeği işaretlerini ortadan kaldırarak uzmanların daha az el kazanmalarına neden oldu.

  Ticaret ve Gözbebekleri
  Gözbebeği takibi fiyat pazarlığı sırasında alıcıların gözbebeği büyümesini izleyen eski Çinli mücevher tacirleri tarafından kullanılırdır.
  Eski bir söz ´biriyle konuşurken gözlerinin içine bak, pazarlık yaparken gözbebeklerine bakma´ der. ´Gözbebeklerine bakma egzersizi´ yaparak
   
 2. Cevap: Göz Okuma

  ''SİZDEN BİR ŞEY Mİ GİZLENİYOR ?:
  Birisi dürüst değilse veya bir şeyler gizliyorsa bakışları bizimkilerle toplam zamanın üçte birinden daha az oranda karşılaşacaktır.''


  Ben normalde utangaçlığım yüzünden bakamam insanların gözüne.Bunu okuyan biri bana dürüst değilsin derse ne yapacağım... :D
   
 3. Cevap: Göz Okuma

  Ne kadar gözüne bakmış olsamda anlaşılmaz bi duygu vardı ama zaman bitiryo ben artık hiç bişiye güvenmiyorum ama Paylaşımınız İçin Teşekkürler Emeğinize Sağlık :super:
   
 4. Cevap: Göz Okuma

  HAYRAN MI SALDIRGAN MI ? :
  Bakışlarınız, karşınızdakinin bakışlarıyla toplam zamanın üçte ikisinden daha uzun süreyle karşılayıyorsa, bunun anlamı şunlardan biridir; birincisi sizi çok ilginç veya çekici buluyordur; ikincisi de size karşı saldırgan bir tavrı vardır.

  Şimdi Pardus ben de birini dinlerken göz temasımı mümkün olduğunca ayırmam. :oops: Bu benim her dinlediğim insana hayran olduğum anlamına gelmez,gelmemeli,gelmesin :)
   
 5. Cevap: Göz Okuma

  Bak bunu bilmiyordum.. sadece ışığa göre değişim gösterdiğinden haberim vardı.
  Ayrıca uzun göz temasları da hayranlık bakışlarıdır sanırım..:f196:
  Uzun süreli bakamam ama bakışları hissedebiliyorum:))
   
 6. Cevap: Göz Okuma

  vhawww .. gsl:D