Göz Sağlığınız İçin Büyük Tehlike

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 23 Ağu 2013 tarihinde açılan konu

 1. Göz Sağlığınız İçin Büyük Tehlike Sigara!  Sigaranın insan sağlığı açısından birçok zararı bulunduğunu biliyoruz.Yine sigaranın büyük bir zararı ortaya çıktı göz sağlığınız için büyük tehlike oluşturuyor.İnsan vücudunda pek çok organa zarar veren sigara, göz sağlığımızıda büyük tehlikeye atabilir. Özellikle sigara içen tiroid hastaları, gözlerini kaybetme riski ile karşılaşabilir.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/goz-sagligi-icinbuyuk-tehlike-28139.jpg]goz-sagligi-icinbuyuk-tehlike-28139[/IMGALT]

  Bazı guatr tipleri bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bu tür hastalarda görülebilen göz bulguları hem kozmetik hem de fonksiyonel sorunlar oluşturabilen ve hastanın yaşam kalitesini önemli oranda azaltabilen bir tabloya neden olabilmektedir.

  Tiroid temelli göz hastalıklarına karşı dikkatli olun,Hastalığın en sık görülen iki belirtisinden biri, üst göz kapağının yukarı doğru çekilmesidir. Bu tür hastalar, erken dönemde, botoks enjeksiyonu ile tedavi edilebilirler. Geç dönemlerde ise kapağın cerrahi olarak düzeltilmesi gerekebilmektedir.

  Gözlerin öne doğru çıkması En sık ortaya çıkan ikinci göz belirtisi, gözlerin öne doğru çıkmasıdır. Bunun nedeni göz arkasındaki yağ ve kas hacimlerindeki artıştır. Bu durum kozmetik olarak rahatsızlık veren boyutlara ulaşırsa veya gözün saydam tabakasında (kornea) kuruma-tahriş meydana getirecek kadar belirgin ise cerrahi tedavi gerekli olur.