greyfurt suyu ile etkileşen ilaçlar

'Resimli Konular' forumunda Wish tarafından 7 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. greyfurt suyu ile etkileşen ilaçlar

  Son araştırmalar, greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkarabildiğini göstermektedir.
  1989'da Kanadalı bir grup araştırıcı, alkol-ilaç etkileşmeleriyle ilgili olarak yaptıkları çalışmalarında, yüksek tansiyon için kullanılan bir ilacın alkolle birlikte alındığında etkisinde bir değişiklik olup olmadığını araştırıyorlar. Çalışmada ilaçla birlikte alınan alkolü değişik meyve sularına karıştırarak deney hayvanlarına veriyorlar. Görüyorlar ki, greyfurt suyu içinde alkol verilen deney grubunda, ilacın kandaki miktarı neredeyse iki katına çıkmaktadır. Portakal suyu içinde alkol verilen grupta ise benzer bir ters etkileşme gözlenmemektedir. Tamamen rastlantısal olarak tespit edilen bu etkileşmenin greyfurt suyuna has özel bir etki olduğunun kesinleşmesi üzerine araştırıcılar bu sonucu Lancet dergisinde yayınlıyorlar ve araştırmalarına başka ilaç gruplarıyla devam ediyorlar. Bu çalışmadan sonra greyfurt suyuyla yapılan klinik çalışmalar önem kazanmaya başlıyor.
  Greyfurt suyu ve ilaç alımı arasında ne kadar süre bırakılmalı?
  Bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) ilaç parçalanmasını engellemeye yettiği gösterilmiştir. Greyfurt suyunun her insanda aynı düzeyde etkili olmadığını gösteren çalışmalar da bulunmakla beraber greyfurt suyunun bu etkisinin 24-72 saate kadar sürebileceği bildirilmiştir.
  Astım, diyabet, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olup ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olan hastaların düzenli olarak greyfurt suyu içme ya da greyfurt tüketme alışkanlıkları varsa kan ilaç düzeylerinin düzenli olarak kontrol edilmesinde fayda vardır. Bu konudaki en akılcı yaklaşım, ilaç kullanırken greyfurt suyu tüketmemektir.
  Antibiyotik ile greyfurt suyu içilirse ne olur
  Greyfurt suyu ile birlikte alınmaması önerilen ilaç grupları hangileridir?
  -Tansiyon ilaçları,
  -Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar,
  -Epilepsi ilaçları,
  - Kolesterol düşürücü ilaçlar
  - Alerji ilaçları,
  - Nezle-grip ilaçları,
  -Kalp ilaçları,
  Başka ilaçlarla yapılan çalışmalar arttıkça greyfurt suyunun yanı sıra diğer meyve sularıyla olan etkileşmeler de ortaya çıkacaktır.
  Kısaca; İLAÇLARINIZI SÜT, KOLA, KAHVE VEYA MEYVE SULARI İLE KARIŞTIRARAK İÇMEDEN ÖNCE ECZACINIZA DANIŞIN.
   
Yükleniyor...