Grip Nasıl Bulaşır, Gripten Korunma Yolları Nelerdir? |

'Sağlık Rehberi' forumunda cemre gizem özen tarafından 21 Ara 2008 tarihinde açılan konu


 1. Grip Nasıl Bulaşır?

  Çok kolay ve hızla bulaşma özelliğine sahip influenza virüsleri, grip geçirmekte olan bir kişinin öksürüp hapşırması ve hatta konuşması yoluyla havaya dağılan virüsün hastanın 1-2 metre uzağındaki sağlam kişiler tarafından solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Bunun yanında, hastaların ağız-burun akıntılarının bulaştığı eşyalara ve yüzeylere dokunduktan sonra virüsle kontamine olmuş elin ağızla ya da burunla teması ile de virüs bulaşabilmektedir.
  Unutmamalıyız ki grip virüsü dış ortamda, örneğin kapı kollarında, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklarda, elektrik/asansör düğmelerinde, kreşlerde ağza sokulabilen oyuncaklar üzerinde 48 saat kadar canlı kalabilmekte ve insana bulaşırsa enfekte etmeye devam edebilmektedir.


  Grip virüsü bulaşan bir kişide belirtiler 1-2 gün içinde görülmeye başlar. Virüsü kapmış bir yetişkin henüz hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önceden başlayıp, hastalık belirtileri kaybolduktan 5 gün
  sonraya kadar virüsü etrafa bulaştırabilir. Bu süreler çocuklar da iki katı kadar daha uzundur. Yani çocuklar grip virüsünü bulaştırmada önemli rol oynarlar. Özellikle kreşlerde oyuncakların ağıza sokulmasıyla grip olan bir çocuktan diğerine virüs kolaylıkla bulaşabilmekte ve böylelikle virüsü alan çocuk da evdeki diğer bireylere virüsü bulaştırabilmektedir.
   

 2. teşekkürler doktor hanım ...teşekkürler cnm:f196:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2016

 3. bir bulaştımı adamın yakasınıda bırakmaz
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2016

 4. Cevap: Grip Nasıl Bulaşır?

  teşekkürler cnm
   

 5. Nasıl bulaştı bilmiyorum ama ben şu an gribim :(
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2016
Yükleniyor...