Gülfem Sultan Kimdir,Hayatı

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 30 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gülfem Hatun kim


  Gülfem sultan Kimdir,Hayatı

  Yılmaz Öztunaya göre Kanuninin 3. hanımı olduğu rivayet olunur. Gülfem Hatun 1497′de İstanbulda doğmuş, 65 yaşında olduğu halde yine İstanbulda vefat eden bu zevcesi 51 sene süren izdivaç müddetiyle görülüyor ki evliliği 14 yaşındayken vukubulmuştur. Murad adlı bir şehzadesini babası boğdurtmuştur.

  Çağatay Uluçaya göre ise,Gülfem Hatun öldürülmüştür. Ancak kabir taşında şehide-i saide yazıyor olması yâni kutlu şehid mânasına gelen bu ifadenin kötü bir eylemin sahibi olmadığını akla getiriyor.Şehzade Abdullahın annesi olduğu bilnimektedir.

  Güldem sultan Yaşamı:

  Kanuni, Hürrem Sultanı öyle bir aşk ile sevmiş ki, Hürrem yaşadığı sürede nerede ise başka bir kadına bakmamış. Padişah, Hürrem sultanın 1558 yılında ölümü ile içine kapanmış, bu durumu fark eden saray görevlileri her gün yanına bir cariye göndermiş ise de, hiçbirini kabul etmemiş, ta ki Gülfem Hatuna kadar.
  Gülfem Hatun da birçok cariyenin olduğu gibi, Ukrayna taraflarından küçük yaşta saray haremine getirilip, burada saray adabını ve İslâmı öğrenir. İlk zamanlar, geceleri rüyasında hayal meyal hatırladığı köyünü görerek uyanır ve haremin katı düzenine uymakta zorlanır,ama zamanla ortama alışır.Güzelliği,zarifliği ve yeni dinine bağlılığı ile haremdeki tüm kadınların göz bebeği olur. Kalfa denen yaşlı cariyelerden birini de anne olarak beller. Kanuni kendisine sunulan Gülfem Hatunu, belki güzelliği, belki zekâsı, belki de Hürrem Sultana benzetmesinden çok beğenir. Sunulan başka cariyeleri ret ederek çoğu zamanını Gülfem Hatunla geçirmeye başlar. Cariyelerin haremde belli harçlıkları olsa da, Kanuni, Gülfem Hatuna her gelişinde çok değerli hediyeler sunar. Dinine çok bağlı olan Gülfemde maddi yönden kuvvetlenmeye başlayınca, Üsküdarda bir cami yaptırmaya karar verir. Cami önce hızlı bir şekilde yapılmaya devam ederken, bir süre sonra parası bittiği için inşaat durur. Bu duruma çare bulmaya çalışan Gülfeme saraydaki ve onu kıskanan başka bir cariyeden bir teklif gelir. Sırasını kendisine satması karşılığı maddi yardımda bulunacağını söyler. Çaresizlik içinde bunu kabul eden Gülfem, Padişah tarafından çağrıldığında, hasta olduğunu bahane ederek gitmez ve yerine bu cariye gider. Bu durum bir iki defa daha tekrarlanınca şüphelenen Kanuni, gelen cariyeye bu durumu sorar. Cariye de, Gülfemi iyice gözden düşürebilmek için, sırasını para karşılığı kendisine sattığını söyler, ama cami için olduğunu söylemez. Bu duruma çok hiddetlenen Kanuni, Cariyenin ve Gülfem Hatunun boğdurulması emrini verir(1566). Kızı bellediği Gülfemin öldürülmesi ile perişan olan kalfa, bir şekilde bu durumu Padişaha ulaştırır. Hürrem Sultandan sonra belki de ilk defa birini seven Kanuni, olayı duyunca çok üzülür ve derhal caminin bitirilmesi fermanını verir.
  Ölümünün ilk günlerinde, mezarından geceleri nur yükseliyor söylentileri İstanbulu saran Gülfem Hatunun Şehide-i Saide (Kutlu Şehit) yazan mezarı, Üsküdarın Gülfem Hatun mahallesindeki Gülfem Hatun camisinde bulunmaktadır.

  Gülfem ne demek
  Gülfem , gül dudaklı , gül ağızlı demektir.


  alıntı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Ara 2012
Yükleniyor...