Gülmenin önemi ve faydaları?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Gülmenin önemi ve faydaları?

  [​IMG]
  Hafızam artık benimle oyun oynuyor diyenler güne gülerek başlayın. Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki gülmenin hafıza üzerinde olumlu etkileri varmış.

  Amerika’da yaşlı bireyler üzerinde yapılan araştırmada onları güldüren şeyleri daha iyi ve kolay hatırladıkları kanıtlanmış. Bir gruba komedi filmi seyrettirilirken diğer gruba sessiz oturmaları söylenmiş. Daha sonra bu iki gruba uygulanan hafıza testinde komedi filmi izleyen grubun daha başarılı olduğu gözlenmiş.

  Demek oluyor ki sizi üzen, canınızı sıkan olaylardan uzak durup, sizi güldüren ve eğlendiren ortamlarda vakit geçirirseniz hafızanız da yüzünüz gibi ışıldayacaktır.

  Gülmenin sadece hafızaya değil bağışıklık ve sindirim sistemine de oldukça faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Atalarımız bile söylemiş bir kahkaha bir kilo pirzolaya bedel diye.

  Ayrıca vücudun doğal mutluluk hapı olan endorfin hormonu yine gülme sayesinde salgılanır. Sinirler gevşer, sindirim sistemi mükemmel çalışır, bağışıklığı güçlendirir, başarıyı olumlu yönde etkiler ve belkide hepsinden önemlisi insanın kendine güveni artar.

  Bu kadar faydalı ve bedava olan gülümsemeyi kendinize ve çevrenizdekilere çok görmeyin…
   
Yükleniyor...