Gülün Faydaları

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 13 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Gülün marifeti, sadece kadınların gönlünü fetletmek değil aynı zamanda onları güzelleştirmek. Çiçeklerin en anlamlısı olarak bilinen, güzelliğiyle küsleri barıştıran, aşıkları kavuşturan gül, sadece anlamlı bir çiçek değil, aynı zamanda güzelliğin de vazgeçilmez bitkilerinden. Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin olan gülün, suyu ve yağı, parfüm ya da yiyeceklerde de kullanılıyor. Anadolunun gül diyarı olarak bilinen Isparta'da gül ziraatının 120 yıllık bir geçmişi var.

  Isparta Valisi Ali Haydar Öner'in verdiği bilgiye göre, dünya gülyağı üretiminin yüzde 65ini Isparta karşılıyor. 3.5 ton gül yaprağından 1 kilo gülyağı çıkıyor ve gülyağının kilosu 4.500 euroya ihraç ediliyor. 15 Mayısta başlayan gül toplama işlemi Haziran sonunda bitiyor.
  Buradan elde edilen gül yağı ve gül suyu, dünyanın önce gelen parfüm ve kozmetik firmaları Isparta'da üretilen gül yağını satın alıyor. Peki neden?

  İşte gülün faydaları;

  -Gül suyu cilde tazelik verir ve canlandırır.
  - Yaşlılığa karşı vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  -Serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle ateş düşürücü özelliği vardır.
  -Gülün meyvesinden elde edilen gül çayı ve aynı zamanda kuru çiçeklerinden
  elde edilen çay ise toksinlerden arındırıcı etkiye sahip.
  -Bu çaylar insanları rahatlatır ve ferahlatır.
  -Stresi ve vücut gerginliğini alır.
  -İnsan vücudunun sağlıklı hareket etmesine yardımcı olur.
  -Terlemeyi önler.
  -Gül yaprakları ile yapılan banyo sonunda insan yeniden doğmuş gibi olur ve cildiniz yumuşak bir hal alır.

  Yüz temizliği
  * Bir kaba 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını koyup iyice karıştırın ve koyulaşıncaya kadar iyice kaynatın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı göz ve dudağın kenarları lariç cildinize sürün. 5 ya da 7 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu gül maskesi cildin kirlerini ve fazla yağlarını alıp temizler. Cildi ralatlatır ve besler.
  * 4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül yaprağını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün. Losyon, makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.
  * Üç avuç taze gül yaprağını beş dakika suda kaynatın. Sonra bir çay kaşığı ile döverek toz laline getirdiğiniz ıllamur yaprağından, bir çorba kaşığı taze kaymak, bir tatlı kaşığı süzme bal ilâve edin. lazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave ederek karıştırın. Cildin parlak, nemli ve güzel olmasını sağlayan bu karışımı yüzünüze sürebilirsiniz.

  Cilt bakımı

  * Pul pul dökülen kuru bir cilde salipseniz bu görünümden kurtulmak için kurutulmuş gül yapraklarını küçük parçalara bölün, süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. 15 dakika beklettikten sonra bu karışımla yüzünüze yavaş yavaş masaj yapın. Bu masaj sayesinde cildiniz kaybettiği nemi geri kazanacaktır.
  * Saf zeytinyağının içine 10-15 damla gül yağı koyun vücuda masaj yapın.
  * Banyo suyunun içine 11-15 damla gül yağı damlatıp iyice karıştırın, bu karışım lem güzel kokmanızı lem de ralatlamanıza yardımcı olacaktır.

  Saç bakımı

  * 30 gr. şampuanın içine 12 damla gül yağı koyun ve karıştırın. Saç diplerine masaj yaparak saçınızı yıkayın. Bu maske saçınızı besler, kepeklenmesini önler.
  * 4 damla gül yağını saç fırçanıza dökün saçınızı tarayın.

  Gülbirlik

  Dünya parfüm ve kozmetik sanayisinin yıllık 2.500 – 3.000 Kg Gülyağına ihtiyaç vardır. Fiyattaki duruma göre Gülyağı ihtiyacı azalıp çoğalmaktadır. Bunun %60ı Türkiyeden ihraç olmaktadır. Gülbirlik ise bu ihracatın %40ını karşılamaktadır. Dünyanın Gülyağı ihtiyacının %40ı ise Bulgaristanda üretilmektedir. Gülbirlikin yıllık ihracatı 5.000.000.-$ civarındadır. Sektörel olarak değerlendirildiğinde ise yöremizin Gülyağı ihracatı 15.000.000.$dır. Bu sektörden yaklaşık 40.000 kişi geçimini sağlamaktadır.

   
 2. Cevap: Gülün Faydaları

  Japonlar gül ile yapacakları bir ilac üretip terlemeyle oluşan kötü kokuyu ortadan yok edeceklermiş. Bu ilacı içen insanlar kötü ter kokusu yerine güzel gül kokusu kokacaklarmış. O günlerin gelmesini dört gözle bekliyorum :)
   
 3. Cevap: Gülün Faydaları

  Gül Hem Sevgi Hemde Sağlık Açısında Çok Yaralı bir Bitkidir.=)
   
 4. Cevap: Gülün Faydaları

  Hem Ham Maddeyi Bizden Alacaklar Hemde Bize Satacaklar Türkiye'ye Ucuz Yapmaları Gerekiyor...
   
Yükleniyor...