Gümüşhane Dipsiz Göl Efsanesi

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Gümüşhane Dipsiz Göl Efsanesi

  [​IMG]
  Dört bir yanı cennet olan ülkemizin eşsiz güzelliklerinden biriside Gümüşhane’de ki Dipsiz Göl’dür. Gümüşhane merkeze bağlı Dörtkonak köyü yaylasındaki Dipsiz Göl hem güzelliği ile hemde hakkında anlatılan efsanesiyle ilgi odağı oluyor.

  Önce Dipsiz Göl’ün neden “Dipsiz Göl” olduğunu anlatan efsaneye bir göz atalım. Efsaneye göre uzun, çok uzun yıllar önce su içmek isteyen sığırlar göle girerler. Gölde yavaş yavaş ilerleyen sığırlar gölün ortasına gelince birden bire gözden kaybolur. Gölün ortasında suya batarak kaybolan sığırları gören köylüler o gün göle “Dipsiz Göl” adını vermişlerdir. O günden sonra da köy halkı Dipsiz Göl’ün ortasına doğru yüzmeye dahi gitmemişler.

  [​IMG]Kar ve yağmur suları ile beslenen Dipsiz Göl şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta. Rakımı ise 2.200 metre. Bahar aylarında gölün etrafı bir ünlü bir ressamın elinden çıkmış tablolar gibi eşsiz güzellikte çiçeklerle bezenirken sonbahar aylarında gölün içinde açan sarmaşıklar gölü ayrı bir hava katar.

  Dipsiz Gölün bir diğer özelliği ise bahar mevsiminde yöre halkının mantar toplamak için göle akın etmesidir.

  Mantar toplamak, eşsiz bir doğa harikasına tanıklık etmek, doğa yürüyüşü yapmak, kuş gözlemek, fotoğraf çekmek ya da gün batımının eşsiz manzarasını yakından izlemek istiyorsanız yapmanız gereken soluğu Gümüşhane Dipsiz Göl’de almak olmalı.
   
Yükleniyor...