güneş ışınları nasıl ulaşır dünyamıza

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 22 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. güneş ışınları dünyamıza nasıl ulaşır


  Güneş ışınları atmosfere girdikten sonra burada karşılaştıkları cisimlerin özelliklerine göre yansımaya, dağılmaya ve emilmeye uğrar. Güneş ışınlarının atmosferde aldıkları yol uzadıkça tutulmaları artmaktadır. Yynı şekilde atmosferin yoğunluğu artttıkça yine güneş ışınlarının tutulma oranları artmaktadır. Atmosfer yoğunluğunun artması gündüz yeryüzüne gelen enerji miktarının azalmasına ve yeryüzünün fazla ısınmasını önler.

  Güneş de tüm tüm yıldızlar gibi yoğunlaşmış hidrojen atomları ile oluşmuştur. 5,5 milyar yıl kadar önce, uzayda dağınık halde bulunan gaz ve toz bulutlarının arasında diğerlerinden daha yoğun halde bir gaz ve toz bulutu vardı. Bu bulut çekimsel etkisi nedeniyle yakınındaki gaz ve tozları çekmeye başladı. Miktar artınca da çekimsel gücü artan bulutun dönüş hızı arttı. Öyle bir an geldi ki, yoğunluktan hidrojen atomları çarpışmaya başladı. Bunun sonucu olarak doğan güneşimiz çevresine ısı ve ışık vermeye başladı. (Yıldızların nasıl ısı ve ışık verdiğini yıldız sayfasında anlattık.)

  Güneş, yukarıda bahsettiğimiz üzere dokuz gezegeni, bu gezegenlerin uyduları, asteroidler ve kuyruklu yıldızları etrafında dönmeye zorlayan; ama onların bundan hiç de şikayetçi olmadığı bir yıldızdır. Dünyadan uzaklığı 150 milyon kilometredir ve bu uzaklık astronomide 1 astronomi birimi olarak kabul edilmiştir. Güneşin ışığı dünyaya 8 dakika 20 saniyede ulaşır. Yani şu anda dünyanın herhangi bir bölgesine ulaşan ışık güneşten 8 dakika 20 saniye önce ayrılmıştır. Bu hesap kolayca yapılabilir. Güneşin uzaklığı 150 milyon km'yi boşluktaki ışık hızı olan saniyede 300 bin km'ye bölersek 500 saniye buluruz. Bu da 8 dakika 20 saniye demektir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Tem 2014