Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 29 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. Güneş koruyucular cilt tipine göre belirlenmesi gerekir. Koruyucuların faktörü ya da yapısına doktorun karar vermesi en uygun olan harekettir. Bazı ciltler kimyasal veya fiziksel içerikli koruyuculara tepki gösterebilir. Kaşıntı ve döküntüler ortaya çıkabilir. Bu durumda mineral içerikli koruyucular kullanılabilir. Koruyucu kullanmadan güneşlenmenin ciltte yarattığı hasarlar şöyle sıralanabilir.

  Koruyucu kullanılmazsa cildin kolajen tabakası etkilenir, erken kırışıklığa, lekelenmeye ve ciltte tavuk derisine benzer pürtük bir görünümün oluşmasına neden olur. Cilt kanserine yatkınlık ortaya çıkar.

  Güneşe çıkış saatine dikkat etmeli. Sabah saat 11.00 ile öğleden sonra 15.00 saatleri arasında güneşe çıkmaya dikkat etmek gerekir. Bu saatlerde güneşlenirken koruyucu kullanılsa bile güneş ışınları en dik açıyla geldiği için zararlı ışınların cilde yapacağı hasar engellenemez. Hücreler üzerinde tahribat yapar.

  Faktör güneşten korunmamızı sağlayan maddeleri ifade eder. Güneşlenmeye başlandığında 15 ya da daha yüksek faktörlü kremler kullanılmalıdır.

  15 faktör ve üstündeki kremler güneşi yüzde 90 oranında bloke edebilir.
   
Yükleniyor...