Güneş Tutulması İle İlgili Yazılar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Elfida tarafından 18 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Güneş Tutulması hakkında yazı
  Güneş Tutulması ile ilgili yazı örneği

  Güneş Nasıl Tutulur?

  Güneş tutulmasında gözünüzde uygun bir koruyucu olmadan asla güneşe direkt olarak bakmayın. Güneş kısmen örtülmüş olsa da, direkt olarak bakmak gözünüze ciddi zarar verebilir. Gözlük takmak, güneşi izlerken korunmaya yeterli değildir.

  Güneşin Saklanması

  Gökyüzünde görülmeye değer olaylardan biri de güneş tutulmasıdır. Güneş tutulmasında meydana gelen olay,ayın güneşin önünden geçmesidir ve bu sırada güneş kısmen yada tamamen görüş alanımızdan kaybolur. Bu sadece yeni ay evresinde meydana gelir ve bu olayı daha gizemli yapar.

  Bazen ay güneşi bütünüyle kaplar, bazen dairesel bir dilim şeklinde güneşin bir kısmı görülür. Bazen ise ay evreler halinde güneşin yüzeyini tamamen kaplamadan önünden geçer. Bunlar güneş tutulmalarının farklı şekilleridir, fakat hepsi ayrı güzellikte gösterilerdir. Göküyüzü hakkındaki bugünkü bilgimiz, güneşin ne zaman tutulacağını bize haber verir. Güneş tutulması bir çok şeyle ilgili bir olaydır. Genel görüşe göre 3 çeşit güneş tutulması olur. En etkileyicisi de ayın bütünüyle güneşi kapladığı tam tutulmadır. Kimi tutulma ayın evrelerinde gerçekleşir ve güneş tamamen kaybolmaz. Kısmi güneş tutulması gerçekleştiğinde, güneş yarım ısırık şeklinde görülür, ve sanki sizin bir ısırık aldğınız bisküviye benzer.Güneş tutulmasının 3. şekline ise halkalı güneş tutulması aadı verilir.Bu ay güneşin önünden geçerken olur fakat, ayın dünyayla olan açısı yüzünden güneş tam kaybolmaz. Halkalı güneş tutulması sırasında güneşin halkasının bir kısmı ayın etrafında hala görünür kalmaktadır.

  Büyüyen Karanlık

  Ay güneşin önünden geçerken doğal olarak güneşi gölgeler. Ve bu gölge gezegenimizin üzerine düşer ve gittikçe büyür. Güneş tutulması süresince, güneşin yüzeyi daha fazla kapanacağından, gittikçe karanlık olmaya başlar.Ve gün içinde tamamen karanlık olur.
   
 2. Cevap: Güneş Tutulması İle İlgili Yazılar

  NİÇİN GÜNEŞ TUTULMASI DAHA SIK OLMUYOR?

  Ay bilindiği üzere bir yıl içinde Dünya'nın etrafında 12 kez dolanır. Eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nın yörünge düzlemi ile çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması olabilecekti. Fakat durum böyle değildir. Ay'ın yörünge düzlemi, Dünya'nın yörünge düzlemi ile yaklaşık 5º9'lık bir açı yapar. Bu da Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında Güneş'in önünde geçerken bir Güneş tutulması oluşmasını engeller. Bütün şartlar göz önüne alındığında, bir yılda en az iki kez, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

  GÜNEŞ TUTULMASI İLE İLGİLİ EFSANELER NELERDİR?

  Güneş tutulması çeşitli kültürlerde farklı biçimlerde açıklanmaya çalışılmıştır. Çin'de ejderhanın güneşi yemesi olarak düşünülmüş, Mısır'da kötü kalpli yılanın güneş tanrısı Ra ile kavgası olarak açıklanmıştır. Vietnam'da bir kurbağanın marifeti olduğuna inanılan bu duruma, Güney Amerika'da kara bir jaguarın, İskandinavya'da ise bir kurdun neden olduğu düşünülmüştür. Kızılderililerde Ay ile Güneşin savaşı olarak tanımlanan güneş tutulmasında Mezopotamyalılar meşaleler yakarak güneşi tekrar parlatmaya çalışmışlardır.
   
Yükleniyor...