Güneş Yanığı tedavisi ne yapmak gerekir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 24 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Güneş yanığı, yaz aylarında ortaya çıkan ve koruyucu kremler olmadan direkt olarak ve uzun süre güneş ışınlarına maruz kalma nedeniyle oluşan bir sağlık sorunudur. Bu sorunu ortadan kaldırmanın birçok yolu vardır. Bu tedavi yollarından bir kısmı ilaçlı tedaviyi içerirken bir kısmı da doğal yollardan oluşan birtakım tedavileri içerir. Aşağıda bu ikinci tür tedavilerden sayılan güvenli, pahalı olmayan ve güneş yanığı tedavisinde oldukça etkili olan doğal tedavi yollarıyla ilgili birtakım bilgileri bulabilirsiniz.

  Oluşabilecek iltihaplardan dolayı çıkabilecek şişlikler için bir ağrı kesici alın, özellikle de güneş yanığı yüzünüzde oluştuysa. Soğuk bir duş alın. En azından 10 dakika kadar, soğuk suyun vücudunuza değmesini sağlayın.

  Güneş yanığı olan bölge son derece kuru bir haldedir. Bu bölgelerde acıyı dindirmede işe yarayacak birçok yöntem vardır. Bu makalede yöntemlerden 3 tanesine göz atacağız.

  Büyük bir kase soğuk süt alın ve bir tane de bez peçete alıp sütün içine batırın. Ardından bezi sıkıp süt fazlasını akıtın. Bu işlemden sonra yanık bölgeye uygulamaya başlayın. Bastırmayın ve nazik olun. Sürtmeyin sadece üzerine küçük dokunuşlarla değdirin. Kendinizi rahatlamış hissedene kadar işleme devam edin.

  Büyük bir kase alın ve yarısını soğuk suyla doldurun ve biraz da beyaz elma sirkesi ekleyin. Yine sütte olduğu gibi bir bez yardımıyla güneş yanığı olan bölgelerinize uygulayın. (Emin olun sütlü uygulama ve bu uygulamadan sonra bir duş almak isteyeceksiniz!)

  Yanık olan bölgelerinize aloe vera ya da papatya uygulayabilirsiniz. İnce bir tabaka halinde uygulayın ve doğal olanlarından tercih edin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Eyl 2014
Yükleniyor...