Günlük plan nasıl hazırlanır

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 3 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Günlük plan nasıl hazırlanır

  YAŞ GURUBU ÖZELLİKLERİ, ÇEVRESEL KOŞULLAR, GURUBUN BİLGİ VE BECERİ DÜZEYİ GÖZ ÖNÜNDE TUTULARAK;
  1. Kazanımlar ve kullanılacak kavramlar, belirli gün ve haftalar gibi özel durumlar 1. derecede tesbit edilir. Kullanılacak kazanımların, çoklu zeka kuramına uygun şekilde alınmasına özen gösterilmelidir. Alınan bir kazanımın gün içinde tekrar ele alınması ile pekişme sağlanacağı unutulmamalıdır.
  2. Kazanımlara ulaşmada kullanılacak teknik ve yöntemler belirlenir.
  3. Öğrenme süreci için kaynaklar toplanır.
  4. Çocuğun ilgisini çekecek öğrenme uyarımına karar verilir. (Etkinliğe nasıl başlanacak?)
  5. Etkinlik geçişleri arasında bütünlük olmalıdır.
  6. Gün içindeki etkinliklerde Birbiri ile bağlantılı, somut düşüncelerin yer aldığı bir konu bulunmalıdır. Konu asla amaç olmamalıdır.
  Çocuk merkezli bir öğrenme süreci düzenlenmelidir. Bir deney kullanılaaksa, mutlaka planlama yapılırken, her çocuğun bireysel olarak deneyi yapabileceği ortamlar hazırlanmalıdır.
  7. Çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkaracak, özgün ürünler üretebileceği, katılımcı, girişken kişiliğini ön plana çıkaracak, bütün gelişim alanlarına cevap verecek tarzda hazırlanıp hazırlanmadığı kontrol edilmelidir.
  8. Aile katılımı, öğretmenin işini kolaylaştırır. Ancak, mutlaka velinin ne amaçla, ne kadar süre etkinliğe katılacağı veliye bildirilmeli, önceden planlama yapılmalı (veli katılımı planları sene başında yapılır. Bu plan doğrultusunda hareket edilir.) gün boyu okulda kalmasına izin verilmemelidir. Bu tür verilen tavizler sonucu velinin eğitime karışacağını, sizi eleştirecek bir şeyler bulabileceği hatırlanmalıdır.
  9. BİR GÜNLÜK PLANDA, BÜTÜN ETKİNLİKLERİN YER ALMASI ZORUNLULUĞU YOKTUR. ÖRNEĞİN DRAMA VARSA, MÜZİK KULLANILIYORSA, AYRICA MÜZİK ETKİNLİĞİNE YER VERİLMESİ GEREKMEZ. YA DA MATEMATİK ALINMIŞ İSE FEN YAPMA ZORUNLULUĞU YOKTUR. YA DA HER GÜN FEN VE MATEMATİK, ALAN GEZİSİ, SERBEST ZAMAN, MÜZİK ETKİNLİĞİNE YER VERMEYEBİLİRSİNİZ. BU ZAMANA, VERECEĞİNİZ KAZANIMA, ÇOCUKLARIN İLGİ VE İHTİYAÇALRINA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR.
  10. ALAN GEZİSİ: Alan gezisi, inceleme ve gözlemler söz konusu olduğu için fen içindeymiş gibi görünse de fen çalışmaları dışında bir etkinliktir. Öğrenme ihtiyaçlarına bağlı olarak, gerek duyulacak zamanlarda uygulanır.
  11. Etkinlik bitimini çocuk hissetmemeli, ancak çocuklar etkinliği değerlendirmelidir.
  12. Planlanarak uygulanan Etkinlikler günün sonunda mutlaka değerlendirilmelidir.

  alıntıdır
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Şub 2017
Yükleniyor...