Günümüzde uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda MeriH tarafından 24 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. günümüzde uzayı incelemek için hangi araçlardan yararlanılır ve nasıl kullanılır

  20. yüzyılın bu alandaki son gelişmeleri olarak, radyoteleskopların, radyoastronominin, modern bildirişim araçlarının ortaya çıkması sayılabilir. Bunlar sayesinde, elektromanyetik dalgalarla uzayı aşan parçacıkların spektroskopik analizi yapılabilmiş ve böylece uzak gök cisimleri üzerinde yeni deney türleri olanaklı hale gelmiştir.

  Uzayı İncelemek İçin Kullanılan Araçlar
  Teleskop
  Radyoteleskopları
  Elektromanyetik dalgalar
  İnsanlı uzay araçları
  İnsansız uzay araçları
  Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  Kutup Yörüngeli Uydular
  Ekvatoral Uydular
  Rastgele Uydular
  İnsanlı Uydular
  Uzay Mekikleri
  Uzay istasyonları
   
 2. Uzayı İncelemek İçin kullanılan araçlar ve Nasıl Kullanıldıkları
  1 – Teleskoplar
  Çıplak gözle görülemeyecek dek uzakta durumda olan cisimlere bakmak açısından kullanılan bir aygıttır . Optik teleskoplar , uzaktaki cisimden iştirak eden ışık ışınlarının toplanması ve bu ışınların cismin büyültülmüş bir görüntüsünü elde edecek şekilde odaklanması ilkesine dayalı olarak çalışır . Ama radyo dalgaları ve benzerleri yabancı ışınım türlerini toplayan teleskoplar da vardır .
  Optik teleskopların en mühim kullanım alanı astronomidir; bunlardan ayrıca , karada ve denizde uzak cisimlerin görüntülerini büyütmekte , yerölçümü aygıtlarında yararlanılır . Dürbünler esasında , yan yana getirilmiş iki teleskoptan yabancı bir şey değildir .

  2 – Uydular

  Uzay araçları hakkında ayrıntılı bir bilgi
  UZAY ARAÇLARI
  Yer Çevresinde Yörüngeye Giren Uydular
  Kutup Yörüngeli Uydular
  Ekvatoral Uydular
  Rastgele Uydular
  İnsanlı Uydular
  Nadir olarak bir başlarına kullanılırlar . Kesinlikle bir yükü vardır . En azından taşıdığı penis açısından bir enerji kaynağına ve haberleşme açısından müşteri ve vericilere gereksinim vardır . En temel astronotik roketlerde yük birçok küçüktür . Bunlar genel olarak atmosfer dışına çıkmazlar . Az süreli astronomik ve meteorolojik gözlemler sebebiyle kullanılırlar . Roket atılır , belli bir yüksekliğe çıktıktan ardından roketin içerisinde bulunan penis lüzumlu ölçümleri yapar . Daha ardından roket belirlenen bir yere düşürülür . Düşen kapsül bulunur kaydedilen bilgiler elde edilir . Bu metot sonraları terkedildi . Onun adına roket hedef yükseklikte bilgi topladıktan ardından bilgileri radyo vericisiyle yer istasyonlarına iletir . Düşen kapsül aranmaz . Bu amaçlı roketler genel olarak atmosferin üst tabakalarına ait ölçümlerin yapılmasında , güneş gözlemlerinde , uzaydan iştirak eden az dalgaboylu çalışmalarda kullanılırlar .
  Uzay araçlarını çoğunlukla iki gruba ayırırız:
  1 . İnsanlı uzay araçları
  2 . İnsansız uzay araçları
  Bunlarda girdikleri yörüngelere göre üçe ayrılırlar:
  1 . Yer etrafında yörüngeye girecek olanlar
  2 . Ay çevresinde yörüngeye girecek olanlar veya Ay’a inecek olanlar
  3 . Gezegen yörüngelerine girecek olanlar veya Güneş çevresinde dolananlar
  İnsansız uzay araçlarının Yer’i terk ettikten ardından geriye dönmelerine gerek yoktur . Ancak insanlı olanların yere dönmeleri gerekiyor . Bu nedenle içlerinde birey metabolizması açısından lüzumlu durumda olan donanımın bulunması gerekiyor .
  Başka bir sınıflama da amaca göre sınıflamadır . Bunun Açısından göre:
  1 . Bilimsel amaçlı uydular ( çoğunlukla bir bir uydudan oluşurlar )
  2 . Hizmet amaçlı uydular ( çok sayıda uydunun partner çalışması vardır , örnek olarak , meteroloji uyduları , haberleşme uyduları bu türdendir )
  3 . Askeri amaçlı uydular ( sabah dikkat sistemleriyle donatılmış aynı sürede askeri haberleşme sebebiyle kullanılırlar )
  4 . Casus uyduları , yapıları , hedefleri , ömürleri gizli tutulan , düşman topraklarını gözleyen uydular
  5 . İmha uyduları , askeri uyduların bir cinsidir . Düşmana ait bir askeri yada casus uyduyu işlemez duruma getirmek açısından fırlatılan uydulardır . Bir bomba olarak düşünülebilir .
   
Yükleniyor...