Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkek

'Dini Bilgiler' forumunda Masal tarafından 25 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Erkeklerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır


  Gusül Abdesti Nasıl Alınır Erkekler İçin


  Gusül; Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir.

  Erkeklerde gusül abdestini gerektiren hal cünüplüktür. Cinsî münasebet, ihtilam ve ne şekilde olursa olsun meninin vücut dışına çıkması boy abdestini gerektirir.

  Boy abdestinde tenasül uzvunda (cinsel organ) kalıntı kalmaması sağlanmalıdır. Ardından erkeklerin avret yerleri göbek çukuru ile diz kapağı arasında, ön ve arkası iyice yıkanmalıdır. Sonra “niyet ettim cünüplükten kurtulmak için boy abdesti almaya şeklinde boy abdestine niyet ettikten sonra “besmele çekilir ve eller yıkanır, guslün farzları yerine getirilir.

  Boy abdesti alınırken, mümkün mertebe yalnız olunmalıdır. Fakat örneğin erkekler için askerlik gibi dönemlerde, toplu halde yıkanıldığı zamanlarda (erkekler erkekler arasında, kadınlar kadınlar arasında) avret yerleri kapalı bir şekilde alanın tenha bir noktasında boy abdesti alabilirler.

  Cünüp olup idrar yapmadan guslettikten sonra menînin geri kalan kısmı şehvetsiz aksa tekrar gusletmek gerekir. Bunun için gusülden önce idrara çıkıp idrar yolunda kalmış olan menî parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lâzımdır. Uyanıp çamaşırında menî gören erkek ihtilâm olduğunu hâtırlamasa da gusleder.
   
Yükleniyor...