Gut Hastalığı Erkeklerin Kabusu

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 15 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Erkeklerin Gut Kabusu

  Neden gut hastalığından endişelenmeliyiz?  Diğer rahatsızlıklardan farklı olarak gut önceden yapılmış bir zorlama veya hatadan kaynaklanmamaktadır. Birçok erkek için, gutla karşılaşmaları çok ani ve keskin bir acı, boğaz şişkinliği ile olmaktadır. Sizin derin uykunuzdan uyandıracak ve yardım almadan yürütemeyecek bir acı.

  Bundan sonra işler kötüleşir: Gutun saldırısı birkaç gün sürer ama etkilerinin yok olması aylar veya yıllar sürebilir. Sonrasında daha fazla yanmalar, ayağınızda ve eklemlerinizde ağrılar ve dayanılmaz acı ile beraber hastalığın kronik formunun oluşması.

  Guttan korunmanın birçok yolu vardır ama önce hastalığın ne olduğunu öğrenelim:

  Gut nedir ve nasıl oluşur?

  Gut vücutta ürik asitin birikmesi ile eklemlerde kristal depolayan bir metabolik rahatsızlıktır. Sağlıklı bir insanda vücut purini ürik aside çevirir ve idrarla beraber vücuttan atılmasını sağlar.

  Bazı insanlarda ise pürin metabolizmasının zarar görmüş olması vücutta çok fazla ürik asit oluşmasına ve ürik asidinin çözülememesine bunun da eklemlerde kristalleşme yapmasına neden olur. Böyle olduğu zaman gutunuz var demektir. İlerleyen durumlarda, eklemlerdeki kristaller şişkinlik oluşturabilir. Buna kronik yanmalarda eklenince, eklemlerde deformasyonun yanı sıra dejenerasyonda olur.

  Müdahale edilmeyen ürik asit böbrekte ortaya çıkar, yüksek kan basıncına, idrar torbasında taşa veya böbreğin çalışmamasına sebep olabilir.

  Gut ne kadar yaygındır?


  Gut yaygındır ve daha da yaygınlaşmaya başladı. 3.4 milyon insanda bulunmaktadır. Genelde ilk atak 40-50 yaşları arasında olur.

  Bazı çeşit yiyecekler guta sebep olabilir mi?

  Yiyecekler ve gut arasında doğrudan ilişki vardır. Böbrek, karaciğer, kırmızı et, balık, fasulye gibi purini fazla yiyecekler vücuttaki ürik asit seviyesini yükseltir ve gut ataklarına yol açar. Alkol , ürik asidin çıkmasını engellediği için gutu azdıracaktır.

  Guta ne yapılmalı?

  Atakları engellemek, vücudun ürik asit oranını düşürmek

  Atakları engellemek için doktorunuz ibuprofen, corticosteroid iğneler verecektir. Ataklar kontrol altına alındıktan sonra, doktorunuz ürik asidi vücudunuzdan atmanızı sağlayacak ilaçları yazabilir.

  Guttan nasıl korunulur?

  Çok fazla su için, böylece ürik asidi idrarla vücudunuzdan atabilirsiniz. Vişne sapı, kereviz tohumu hastaları yanmalardan kurtarır.

  İyi bir beslenmeye sahip olmanız, kilo vermeniz ve doğru beslenme takviyelerini almanız sizi guttan koruyabilir.
   
Yükleniyor...