Güvenlik Duvarı nedir? Güvenlik Duvarı ayarları

'Teknoloji' forumunda HazaN tarafından 17 Eki 2010 tarihinde açılan konu

 1. Güvenlik duvarı nedir, Güvenlik duvarı ayarları nasıl yapılır
  Masaüstü bilgisayarlara kurulan güvenlik duvarı, bilgisayara Internet ve/veya yerel ağ üzerinden gelen ve bilgisayardan Internet'e ve/veya yerel ağa gönderilen paketleri, kendi tanım dosyasında bulunan güvenlik sorunu oluşturan paketlerle karşılaştırır ve bunlar arasından sorunlu olanları kullanıcıya haber verir. Güvenlik duvarı dışardan bilgisayara gelen ve bilgisayardan dışarıya giden tüm paketleri inceler.

  Güvenlik duvarı ilk kurulduğunda öğrenme aşamasındadır, bu nedenle birçok uyarı mesajı verir. Kullanıcı bu mesajları saldırı olarak algılamamalıdır.

  Normal şartlar altında masaüstü bilgisayarlarda sunucu nitelikli programlar çalıştırılmaması gerekir. Ancak çalıştırıldığı durumlarda dışarıdan gelen paketlerde güvenlik duvarının verdiği uyarılar daha dikkatli incelenmelidir. Kullanıcı, dosya indirme, güncelleme ve anlık mesaj programları dışından kalan programlara kurulan bağlantılarda, bağlantının kurulmaya çalışıldığı port ve programı bilmiyorsa bağlantıya izin vermemelidir.

  İçeriden dışarıya kurulan bağlantılarda, ilgili program ve bağlanılmak istenilen port hakkında kullanıcının bilgisi bulunuyorsa güvenlik duvarından geçişe izin verecek olan seçenek tercih etmelidir. Ancak rapor edilen program hakkında kullanıcının bilgisi yoksa, öncelikle programın bir işletim sistemi uygulaması olup olmadığı araştırılmalıdır. Program, o anda çalıştırılan bir uygulamaya bağlı bir sistem uygulaması ise bu programa ve bağlanılmak istenilen porta izin verilebilir.

  Bunlara ek olarak, antivirüs programları gibi güvenlik duvarı programları da yeni çıkan saldırı tiplerine karşı güncellenmelidir. Güncellenmemiş güvenlik duvarı programları yeni saldırı yöntemlerine karşı etkisiz kalabilmekte ve bilgisayar güvenliğini tam olarak sağlayamayabilmektedir.

  Unutulmamalıdır ki, güvenlik duvarı hiçbir zaman yüzde yüz güvenlik sağlamaz. Güncellenmemiş ve güvenlik açıkları olan işletim sistemleri, zayıflıkları giderilmemiş programlar ve zayıf parolalara sahip kullanıcı hesapları, güvenlik duvarının arkasında olsa bile güvende sayılmaz.

  Güvenlik duvarı nasıl açılır?

  1. Denetim Masasını Açınız ve Güvenlik Merkezi ikonuna çift tıklayınız


  2. Güvenlik Merkezi Ekranı Açılacaktır, Windows Güvenlik Duvarı yazısına tıklayınız.


  3. Güvenlik Duvarı Ayarları Açılacaktır. Özel Durumlar'a tıklayınız.


  4. Mevcut Özel Durum Listesi Karşınıza Gelecektir. Bu listede fbserver ve Sunucu programları bulunmalıdır.
   
Yükleniyor...