Guy de Maupassant Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 16 Haz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Guy de Maupassant Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Bilgi


  Doğum 5 Ağustos 1850/Fransa
  Ölümü 6 Temmuz 1893/Paris/Fransa
  Meslek Romancı, kısa öykü yazarı


  Guy de Maupassant 5 Ağustos 1850 yılında Fransa da doğdu. Doğum belgesinde gösterilen yerin aksine sağlam kaynaklar onun Fécamp’da bir şato da doğduğunu gösterir. Maupassant ailesi Normandie yakınlarına 18.yy da yerleşti. Babası Gustave Maupassant burjuvadan olan Laure le Poitevin ile evlenir. Laure dönemin Fransa’sının da etkisiyle edebi olarak kendini geliştirmiş bir hanımdır. Guy de Maupassant’ın edebiyata olan ilgisinde özellikle annesinin bu derin edebiyat kültürü etkili olmuştur. Annesi özellikle dünyaca ünlü yazarlardan Shakespeare’i çok okur ve onun tarzını çok severdi. Çiftin boşanmasından sonra Guy ve abisi annesiyle birlikte yaşar. Yaşadıkları yer deniz kıyısında sakin bir kasabadır. Kasabanın ahalisiyle sürekli sohbet eden her sabah sporunu yapan Guy de Maupassant sakin bir hayat yaşar. Bu yaşantı onun annesine olan sevgisini ve bağlılığını arttırır. Bu ilköğretim çağında annesi onu Yvetot şehrinde dini okula gönderir. Fakat buradan atılır. Bu okul onda dine karşı olumsuz bir intiba oluşmasına sebep olur. Dine karşı bu olumsuzluk hali tüm eserlerine yansımıştır. İlköğretimi bitirdikten sonra Rouen lisesine başlar. Lise hayatı boyunca faaldir. Özellikle edebiyatın hayatındaki ilk izleri bu dönemde görülür. Okulda çeşitli piyeslere, şiir müsabakalarına katılır. Liseyi tamamladıktan hemen sonra 1870 yılında patlak veren Fransa-Prusya savaşına gönüllü olarak katılır. Savaşın sona ermesinden sonra 1871 yılında Paris’e yerleşir. Burada Denizcilik Bakanlığı’nda on yıl çalışır. Paris de sıradan bir memur hayatı sürer. Fakat bu hayattan sıkılmıştır. İşinden ayrılarak hayatını edebiyata yöneltir.

  EDEBİ HAYATI
  Edebiyatı onun hayatına ilk yerleştiren ve onun edebiyatla tanışmasına ilk vesile olan kişi annesidir. Sonrasında lise yıllarında birkaç girişimi olmuş, edebiyata olan ilgisi iyiden iyiye artmıştır. Fakat onun asıl edebiyat dünyasına girmesine vesile olan kişi Gustave Flaubert idi. Flaubert onun danışmanı, yol göstericisi ve gazeteciliğe girmesine vesile olan kişidir. Bu yıllar da Maupassant dönemin ünlü edebiyatçılarından olan İvan Turgenyev ve Emile Zola başta olmak üzere birçok realist ve natüralist yazarla tanışır.  1878 yılında gazetecilikte ilerleyen Maupassant başka bir bakanlık tarafından gazetelere makale yazmak ile görevlendirilir. Bu görevi sırasında Figaro başta olmak üzere önemli birçok gazeteye makale yazar. Kendini içinde bulduğu edebiyat çevresinin etkisiyle olsa gerek o da başlarda şiirle ilgilenir. Fakat Flaubert’in onun şiirlerinin yetersiz olduğunu roman ve öyküye yönelmesi gerektiğini söylemesiyle birlikte şiiri bırakır, roman ve öykü yazmaya başlar. Boş kaldığı zamanlarda küçük öykü ve romanlar yazar. 1880 yılında roman ve öykü üzerine çalışmaları ilk meyvesini verir. İlk başyapıtı olan Boule de Suif’i yayınlar. Bu eseri 1880 yılında Emile Zola tarafından toplanan birçok natüralistin bir arada bulunduğu bir toplantıda büyük ilgi görür.  1880-1891 yılları onun en verimli yıllarıdır. Roman ve öykü üzerine düzenli çalışmalarına devam eder. Yılda iki hatta dört kitap yayınlayacak kadar geliştirmiştir kendisini. Bu yıllarda en ünlü eserleri “Une Vie, Pierre ve Jean ve Bel-Ami”i yayınlar. Bunlar yazarın başyapıtları arasındandır. Bu eserler kısa sürede birçok baskı yapar.

  ÖLÜMÜ
  Bu en parlak döneminden sonra onda ölüm korkusu ve yalnız kalma isteği gelişir. Buna sebep ise gençlik yıllarında yakalandığı sifilis hastalığıdır. Bu hastalığın etkisiyle Paris de birkaç kez intihar girişiminde bulunur. Hastalığının etkisiyle aklını kaybeder. 6 Temmuz 1893 tarihinde Paris de hayata gözlerini yumar. Mezarı Montparnese mezarlığındadır