Hacı Bayram-I Veli Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 10 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hacı Bayram-ı Veli Hayatı


  Hacı Bayram-ı Veli Biyografisi


  Hacı Bayram-ı Veli, on dördüncü ve on beşinci yüzyıllarda Anadoluda yetişmiş olup, Fâtih Sultan Mehmet Hanın İstanbulu fethedeceğini müjdeleyen büyük velidir. İsmi, Nûmân bin Ahmed, lakabı Hacı Bayramdır. 15.yüzyılda Anadolu Türk Birliğinin yeniden sağlanmasında en az politik ve askeri güçler kadar etkili olan Anadolu sufilerinin en önemlilerinden biridir.

  1352 (H 753)de Ankara ilinin Çubuk Çayı üzerindeki Zülfadl köyünde doğdu.Hacı Bayram-ı Velî küçük yaşta ilim tahsiline başlayıp din ve fen ilimlerinde yetişti. Ankarada Melike Hatunun yaptırdığı Kara Medreseye müderris oldu. İlmi ve talebe yetiştirmekteki mahareti ile kısa zamanda tanındı. Herkes tarafından sevilip hürmet gösterildi.

  [​IMG]

  Fatihin babası Sultan İkinci Murat Han, Hacı Bayram-ı Velîyi Edirneye dâvet edip, ilim ve manevi derecesini anlayınca, fevkalâde hürmet göstermiş, Eski Câmide vaaz ettirmiş, tekrar Ankaraya uğurlamıştır.

  Hacı Bayram-ı Velî, hocası ile hacca gitti Hac vazîfelerini yaptıktan sonra Aksaray´a geldiler Orada hocasının 1412 (H 815) senesinde; "Halîfem, vekîlim sensin" emri üzerine, bu ağır vazîfeyi üzerine aldı Aynı sene hocası vefât edince, defn işleriyle meşgûl olup, cenâze namazını kıldırdı Aksaray´da vazîfesini bitirdikten sonra Ankara´ya döndü Ankara´da dînin emir ve yasaklarını insanlara anlatmaya, onlara doğru yolu göstermeye, yetiştirmeye başladı Her gün pekçok kimse huzûruna gelir, hasta kalplerine şifâ bularak giderlerdi Talebeleri gün geçtikçe çoğalmaya, akın akın gelmeye başladılar Kısa zamanda ismi her tarafta duyuldu.

  Hacı Bayram-ı Velî, ömrünün sonuna kadar İslamiyeti yaymak için çalıştı. 1429 (H. 833) senesinde Ankarada vefat etti. Türbesi kendi ismiyle anılan Hacı Bayram Câmiine bitişik olup, ziyaret mahallidir. Vefatından sonra Bayrâmiyye yolunu talebelerinden Akşemseddin ve Bıçakçı Ömer Efendi devam ettirdiler.
   
Yükleniyor...