Hacı Ramazan Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 12 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hacı Ramazan Kimdir  Hacı Ramazan Kısaca Biyografisi

  Hacı Ramazan Osmanlılar zamanında yetişen velîlerden. Kastamonuludur. Hacı Ramazan Efendi diye tanınır. Doğum târihi tesbit edilememiştir. 1514 (H. 920) senesinde İstanbulda vefat etti. Kaynaklarda, hakkında fazla malûmât yoktur.

  Zamanında bulunan alim ve velîlerin büyüklerinden olan Kastamonulu Hacı Ramazan, çok ibadet ederdi. Geceleri namaz kılmakla ve gündüzleri oruç tutmakla geçirirdi.

  İnsanlardan ayrı, kendi halinde bir yaşayışı vardı. Allahü teâlânın muhabbetiyle yanardı. Allahü tealanın hidâyet ve ihsânlarına mazhar olmuş büyüklerden ve irfan sahiplerindendi. İnsanlar onu mübarek kabul edip, bereketlenemk için yanında ve sohbetlerinde bulunurlardı.

  Rivayet edilir ki, Hacı Ramazanın kızından bir torunu vardı. Bu çocuk, şiddetli bir hastalığa yakalandı. Başında bulunanlar ve akrabaları, çocuğun rûhunu teslim etmek üzere olduğunu görerek, yaşamasından ümit kestiler. Bu sırada çocuğun annesi, babası Hacı Ramazana giderek, oğullarının sıhhate kavuşması için Allahü tealaya dua etmesini rica ettiler.

  O da murakabe yoluyla Allahü tealaya teveccüh eyledi. Daha sonra kalbine gelen ilhâmı kızına bildirip; Murâkabede torunumu namaz kılar gördüm. Bu hâl, onun sıhhatine, yaşayacağına ve salihlerden olacağına alâmet ve işârettir.buyurdu.Osmanlılar zamânında yetişen velîlerden. Kastamonuludur. Hacı Ramazan Efendi diye tanınır. Doğum târihi tesbit edilememiştir. Hacı Ramazan 1514 (H. 920) senesinde İstanbulda vefat etti.
   
Yükleniyor...