Halid Ziya Uşaklıgil Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Halid Ziya Uşaklıgil, (d. 1866-ö. 23 Mayıs 1945) İzmir'de halı ticareti ile tanınmış Uşak kökenli "Uşşakizadeler" ailesinden olan Hacı Halil Efendi’nin oğludur. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi yazarlarındandır. İstanbul'da doğmuştur. İlk öğrenimini İstanbul Fatih Rüşdiye'sinde tamamlayan Halit Ziya, daha sonra ailesel nedenlerle orta öğrenimini İzmir Rüşdiyesi’nde tamamladı (1878). Halit Ziya, ideali olan hariciyecilik mesleğine giremeyince rüşdiye öğretmeni oldu. Daha sonra bir süre Osmanlı Bankası’nda çalıştı.

  20 yaşında gazetelerde yazıları çıkmış, daha sonra da roman denemelerine başlamıştır. 1893'te 27 yaşındayken İstanbul'a gelip Servet-i Fünun’a katılarak edebiyat çalışmalarını arttıran Halit Ziya, Meşrutiyet’ten sonra bir süre Darülfünun Edebiyat Fakültesi’nde görev aldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra Son Posta gazetesinde yazılar yazmıştır.

  Halid Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazan sanatçı olarak kabul edilir. Servet-i Fünun döneminde roman ve hikaye türünün en önemli ismidir. Eserlerinde realizm akmının etkisi görülür.
  En ünlü öykülerinden biri olan Kar Yağarken öyküsünde anlatığı 'realizm' bunun bir örneğidir.

  Dili süslü, sanatlı ve ağırdır. Dili başarıyla kullanır. Alışılmıştan farklı bir cümle düzeni vardır. Romanlarında aydın kişileri anlatır.

  "Mai ve Siyah" romanındaki Ahmet Cemil karakteri Servet-i Fünun sanatçısını temsil eder. Ruh tahlillerine önem verir. Kahramanları yaşadıkları çevreye uygun olarak anlatır. Romanlarında yalnız İstanbul'u anlatan sanatçı, hikayelerinde Anadolu ve köy hayatına, kasabalardaki yaşayışa yer vererek İstanbul dışına çıkmıştır.23 mayıs 1945 te ölmüstür.
  Uşak'ta bir okula ismi verilmiştir.
  Atatürk'ün eşi Latife Uşşaki'nin amcasıdır.

  Eserleri

  Romanları

  Nemide
  Bir Ölünün Defteri*Ferdi ve Şürekası
  Mai ve Siyah
  Aşk-ı Memnu
  Kırık Hayatlar
  Avrupa Yakası

  Hikayeleri

  Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası
  Bir Muhtıranın Son Yaprakları
  Nakıl (4 Cilt yerli ve yabancı öyküler)
  Bu Muydu
  Heyhat
  Küçük Fıkralar (3 Cilt)
  Bir Yazın Tarihi
  Solgun Demet
  Bir Şi’r-i Hayal
  Sepette Bulunmuş
  Bir Hikaye-i Sevda
  Hepsinden Acı
  Onu Beklerken
  Aşka Dair
  İhtiyar Dost
  Kadın Pençesi
  İzmir Hikayesi

  Hatıraları

  Kırk Yıl
  Bir Acı Hikaye
  Saray ve Ötesi

  Denemesi

  Sanata Dair
   
Yükleniyor...