Halk Oyunları İle İlgili Temel Bilgiler

'Bebek Bakımı' forumunda Wish tarafından 5 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Oyunlar ile ilgili temel bilgiler

  Kaşık Oyunları: Konya, Mersin ve Antalya illerimizin bulundugu Güney Anadolu ve Akdeniz kiyilari yörelerimizde oynanan oyunlara verilen genel bir addir. Bu oyunlarda oyuncular ellerinde ritim araci olarak tahta kasiklar bulundururlar. Onun için bu yöremize oyunlar bakimindan Kasik Oyunlari Bölgesi denmektedir.
  Karsilama: Bu isim altindaki oyunlar daha çok Kirklareli, Edirne, Tekirdag, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Bursa, Bilecik ve Bolu illerimizin bulundugu Marmara bölgesinde oynanmaktadir. Bu bakimdan söz konusu yöreye Karsilamalar Bölgesi denmektedir. Karsilama iki kisinin karsilikli durarak oynadiklari bir oyun biçimidir. Çiftlerin karsilikli olarak toplanmalariyla bir grup halinde de oynanmaktadir. Kiz ve erkek karsilikli çiftlerin karsilikli iki sira halinde dizilmesiyle bir grup oyunu biçiminde de sürdürülmektedir. Karsilamalar salma oyunlardir. Oyuncular birbirlerine tutunmazlar. Bazi karsilamalarda bütün oyuncularin ellerinde birer mendil bulunur.
  Hora: Kirklareli, Edirne ve Tekirdag illerimizin bulundugu Trakya'da oynanan bir oyun türüdür. Bu oyun Bar ve Halaylar gibi el ele ya da kol kola tutusularak disiplinli bir biçimde ve dizi halinde oynanmaktadir. Karsilamalar, nitelik ve nicelik bakimindan sözünü ettigimiz Trakya'daki illerimizde kümelenmis olmakla beraber, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Bursa ,Bilecik ve Bolu illerimizin bulundugu Marmara bölgesine de yayilmistir.
  Zeybek: Izmir, Aydin, Denizli, Mugla ve Balikesir illerimizin yer aldigi Ege bölgemizde oynanan oyunlarimizin çogunlugunu Zeybek oyunlari olusturdugu için bu yöremize oyunlar bakimindan Zeybek Oyunlari Bölgesi deniyor. Zeybek oyunlari tek kisi tarafindan oynandigi gibi teklerden olusan bir daire halinde de oynanmaktadir. Zeybek oyunlari, toplu olarak oynandigi zaman oyuncularin birbirlerine tutunmadan oynadiklari salma oyunlardir.
  Bar: Kuzeydogu Anadolu'da, Kars, Erzurum, Erzincan illerinin bulundugu bölgelerde toplu olarak ve genellikle düz dizi ya da yarim ay biçiminde, oyuncularin birbirlerine tutunarak oynadiklari disiplinli grup oyunlarina bar denir.
  Halay: Orta Anadolu ile Güneydogu Anadolu'da Çorum, SIvas, Malatya illerinin bulundugu bölgede, toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncularin birbirine tutunarak oynadigi oyun türüdür.
  Horon: Karadeniz kiyilarinin dogusunda, Ordu, Rize, Trabzon, illerinin bulundugu bölgede oyuncularin dizi biçiminde birbirine tutunarak oynadigi oyunlardir.
   
Yükleniyor...