Hamdullah Suphi Tanrıöver Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 26 Haz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hamdullah Suphi Tanrıöver

  Doğum 1885/İstanbul
  Ölümü 10 Haziran 1966/İstanbul
  Meslek Edebiyatçı, yazar, öğretmen, milletvekili, siyasetçi


  Türk edebiyatçı, yazar, öğretmen ve aynı zamanda milletvekilliği yapmış bir siyasetçidir. Fecri Ati topluluğu ile edebi hayatına başlayan yazar daha sonra Milli Edebiyat akımına yönelmiştir. Adı Türk Ocakları ile özdeşleşmiş bir sanatçıdır. Halk arasında ve meclis ortamında yaptığı güçlü ve etkili konuşmaları ile milli hatip ya da cumhuriyet hatibi olaraktan da anılmaktadır. Siyasi hayatında bunun da etkisi olmuş ve zaman içerisinde kendini edebiyat alanından uzak tutup siyasi alanda daha fazla etkili olmaya başlamıştır. Farklı dönemlerde altı kere milletvekilliği, ilk milli eğitim bakanlığı, Türk ocakları başkanlığı ve on üç yıl büyükelçilik yapmıştır.

  EĞİTİM HAYATI VE MESLEK HAYATI
  İstanbul’un Aksaray semtinde doğmuştur. Babası, Tanzimat Dönemi bilim ve siyaset adamlarından Abdüllatif Suphi Paşa, annesi bir Çerkez kızı olan Ülfet Hanım’dır. Dedesi de babası gibi Osmanlı Devletinin ünlü bir devlet adamı olan ayrıca ilk Maarif Nazırı Abdurrahman Sami Paşadır. Babası ise altıncı Maarif Nazırı olarak aynı görevi yapmıştır.  Ailesinde siyasetçilerin yanı sıra edebiyatçıların da bulunduğu yazarımızın amcası ise Samipaşazade Sezai Efendidir. Edebiyata merakında amcasının etkisinin yanında yetiştiği konağında etkisi büyüktür. Bu konakta Osmanlının son dönem ünlü şairleri toplanır ve o toplantılara kendisi de katılırdır. Edebiyata merakından sonra ilk şiirlerini amcasına ait olan Paris’te yayınlanan Şura-yı Ümmet dergisinde yayınlamış ve böylece edebiyat hayatına atılmıştır.  Eğitimini 2. Abdülhamit Sultanın desteği ile Galatasaray Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonrasında öğretmenlik görevine başlar ve iş hayatına atılır. Çalıştığı kurumlar arasında Ayasofya Rüştiyesi, Darülmuallimin ve Darülfünun gibi okullar vardır.  1912 yılında Türk Ocaklarına katılır ve aynı yıl başkanlık görevine başlar. Toplamda otuz beş yıla yakın bu görevini aralıklarla devam ettirmiştir ve adı Türk Ocakları ile anılmaya başlamıştır.  Son Osmanlı Meclisi Mebusanın da Antalya ilinden mebus olarak katılmıştır. Hitabetinin güçlü olması nedeniyle meclis içinde sıkça adı Hatip olarak anılmaya başlamıştır. Sadece meclis içinde değil açık alanlarda da halka karşı çeşitli konularla alakalı hitabetler yapmıştır. Bunlar arasında Misakı Milli lehine konuşmalar örnek gösterilebilir.  İşgal sırasında kapatılan Meclisi Mebusanın ardından milli mücadeleye katılmak amacıyla Ankara’ya gitmiştir. Kurulan yeni mecliste ilk ve ikinci dönem İstanbul Vekili olarak ve ilk Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başlamıştır ardından açılan ulusal marş yarışmasına katılması için Mehmet Akif Ersoy’u ikna etmiş ve istiklal Marşını mecliste okuyan ilk kişi olmuştur.  Çeşitli dönemlerde vekillik ve yaptığı bakanlık görevinin yanı sıra Türk Ocaklarında da çalışmalarda bulunmuştur ancak Mustafa Kemal tarafından talimat üzerine ocak kendisi kapatmıştır.  Türk Ocakları’nın kapanmasının ardından 1931'de Bükreş Büyükelçiliği'ne atandı. 13 yıl sürdürdüğü Bükreş büyükelçiliği sırasında Bükreş’te büyük bir Türk Mezarlığı yapılmasını ve Gagavuz kasaba ve köylerinde Türkçe eğitim yapan okullar açılmasını sağladı.  Türk Ocakları Merkez Heyeti'nin başkanlığını yürütmeye devam etmekte olan Hamdullah Suphi Tanrıöver 10 Haziran 1966’da yaşamını yitirdi. Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

  EDEBİ HAYATI
  Edebiyata ilk olarak şiir ile atılır. Anlatılan bir olayda Hamdullah Suphi’den şu şekilde bahsedilir: ‘’on yaşındayken şiir yazmaya başlamıştı ve Galatasaray Lisesinde eğitim aldı sıralarda yazdığı şiirleri yüksek sesle bahçede okuması ve hitabeti onu saygın bir kişilik haline getirmiş ve adının şair olarak anımsanmasına yol açmıştı’’. İlk şiirlerini amcasının gazetesinde yayınlar. Ancak gönderilen bu şiirlerin amcası olan Samipaşazade Sezai tarafından kime ait olduğu bilinmemekte ve sadece yayınlanmaktaydı.  Nutuk ve yazıları ilede tanınmıştır şair. Toplamda 32 şiirinin 3 tanesini hece ölçüsü ile yazmıştır. Geriye kalan şiirlerini ise aruz ölçüsü ile kaleme almıştır. Fecri Ati topluluğu ile edebi hayatına başlayan yazar daha sonra Milli Edebiyat akımına yönelmiştir. Tanrıöver, geniş tarih bilgisi, kültürü, güzel konuşma yeteneği ile Rumen siyasi çevrelerin de güven ve sempati toplamıştır. Kazanmış olduğu bu saygınlıkla Mustafa Kemal yönetimine uygun olarak, bölgedeki Türklerin Türkiye ile kültürel bağlarının devamını sağlamak amacıyla çok önemli faaliyetlerde bulunmuştur. Özellikle Gagavuz Türkleriyle yakinen ilgilenerek, bunlar için Türkçe eğitim veren okullar açmıştır. Türkiye’den getirttiği kitapları bu okullarda okutarak Türklük bilincinin yükselmesini sağlamıştır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamdullah Suphi Tanrıöver
 1. ZeuS
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  775
 2. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,850