Hamileler için ultrason zararlı mı?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 8 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik döneminde eskiden ultrason cihazları bu kadar gelişmediği için ultrasona girmek diye birşey söz konusu bile değildi hatta istediğinizde böyle bir şeyi doktorlar kızıyorlardı gerek olmayan birşeyi nedne yaptırmak istiyorsunuz diye.Günümüzde öylemi ilk haftalarda başlanıyor gebeliğin sonuna kadar ultrasona sık sık giriliyor.

  Anne adaylarının kafasını en çok kurcalayan konulardan biri hamilelik sırasında yapılan ultrason takibi ne kadar güvenli olduğu işte herkesin merak ettiği sorunun yanıtı:

  Günümüzde kullanılan gerçek zamanlı ultrasonografi cihazları, hareket halindeki fetusun görüntülerini monitör ekranına yansıtmakta ve fetusu incelemeye olanak tanımaktadırlar.Ultrasonografi hamile kadınlar üzerinde 40 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır. Ultrasonografide röntgen gibi iyonize radyasyon kullanılmadığından gelişmekte olan fetus üzerinde toksik etkiye sahip değildir.

  Ayrıca bu konuda yapılan sınırlı büyüklükteki çalışmalarda ultrasonografinin düşük doğum ağırlığı, solaklık ve işitme bozukluğu ile ilgili olduğu öne sürülmekle birlikte bu bulgular geniş hasta sayısı ile yapılan çok sayıda çalışmada doğrulanmamıştır.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/gebelikte-ultrason-zararlimi-48640.jpg]gebelikte-ultrason-zararlimi-48640[/IMGALT]
   
Yükleniyor...