Hamilelik Belirtileri Madde Madde

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik Belirtileri Maddeler Halinde  Madde Madde Hamilelik Belirtileri

  Gebeliğin belirtileri her kadında farklı olabilir. Kesin tanı kan testleri ve kadın doğum muayenesi ile konulur. Ancak çoğu kadının ortak olabilecek bazı gebelik belirtileri mevcut işte Gebeliğin belirtileir Madde Madde

  [​IMG]

  1-Adet Gecikmesi:

  Adet gecikmesi en önemli gebelik belirtilerindendir. Aslında gebe olsanız bile normal bir adet dönemi geçirecekmiş gibi hissedersiniz: Gergin ve yorgun. Bu da hamile olup olmadığınız konusundaki kuşkularınızı biraz daha arttırır. Çünkü vücudunuzun yıllardır alıştığı bir döngü var ve hamile kalınca bunun aniden değişmesi çok zordur. Ayrıca Bebeğin rahme yerleşmesi aşamasında bir miktar kanama görülür. İmplantasyon kanaması sizi adet kanamasıymış gibi yanıltmamalı.

  2-Hassas ve Şişkin Göğüsler


  Göğüslerde meydana gelen şişkinlik, hassaslaşma ve karıncalanma hissi de gebelik belirtisidir. Birinci maddemizle paralel olarak hassas ve şişkin göğüs hissi de aslında rutin adet belirtisidir. Ancak bu kez hassaslaşmayı biraz daha yoğun yaşarsınız. Östorojen ve progestoron hormon salınımı artmıştır, göğüslerinize doğru kan basıncı vardır ve bu göğüslerinizde duyarlılık oluşturmuştur.

  3-Yorgunluk ve Halsizlik


  Sabahtan akşama kadar uyusam da uykusuzum ya da işteyken bile biraz uyusam diye düşünüyorsanız sizin için alarm çalmaktadır. Endişelenmeyin bu alarm içinizde büyüyecek bebeğe hazırlık çalışmaları için. Özellikle bebeği besleyecek olan plasenta gelişim için sizin enerji düzeyinizden destek alınır. Bu da sizde yorgunluk yapabilir.

  4-Mide Bulantısı, Kusma ve Gelişen Koku Algısı


  Hormonlar midenizi olumsuz etkilemekte ve bu da bulantı yaratmaktadır. Bulantı ve kusma tüm hamilelerde görülmelidir diye bir kural da yok. Bazı kadınlar bunu hamileliğin ilk dönemlerinde yaşarken, bazıları hiç yaşamamakta, bazılarıysa 9 ay boyunca lavaboya yakın olmak isterler. Ancak mide bulantıları güçlü hamilelik belirtilerindendir. Bu dönemde ağzınızda metalik bir tat oluşabilir ve daha önce hiç hissetmediğiniz kokuları almaya başlayabilirsiniz.

  5-Sık İdrara Çıkma


  Vücudunuzun temizlik yapma vakti gelmiştir ! Doğa bebeğin gelişim sürecini mükemmelleştirmek için sizdeki zararlı maddeleri dışarı atacaktır. Böbrekleriniz değişen hormonal denge sonucunda daha çok çalışmaktadır. Ayrıca rahminizin büyüyor olması mesaneye baskı yapar. Tüm bunlar sizi daha çok idrara çıkma durumunda bırakır.Vajinal akıntınızdaki artış da hamilelik belirtilerindendir.

  6-Tiksinti ve Aşerme

  Bedeniniz bazı gıdalara karşı iğrenme duyarken bazı besinleri daha çok arzulayabilir. Hamileliğin bu belirtisi anne adayında sigara, alkol ve kahve gibi zararlı ürünlerden uzaklaştırmakta ve dondurma gibi faydalı besinlere yaklaştırmaktadır. Kalsiyumca zengin olan dondurma sizin ve bebeğiniz için çok büyük bir gereksinim olacaktır. Ancak çok tüketimi şekerini tetikleyebilir.

  7-Şişkinlik

  Her zaman rahatlıkla giyindiğiniz kot pantolonunuz muhtemelen bu sabah sizi zorladı. Gebeliğin ilk döneminde boşaltım sisteminizde bir yavaşlama görülebilir. Suçlu yine hormonlar ama paniğe kapılıp eyvah çok kilo alacağım demeyin. Bu bir şişkinliktir, siz düzenli beslenme ve egzersizle fit bir hamilelik geçirebilirsiniz.

  8-Aşırı Duygusallaşma


  Rutin adet dönemlerinde görülen sinirlilik ve depresif bir ruh haline bürünebilirsiniz. Hamileliği müjdeleyen HCG hormonu kanınızda yükselmiştir .Yorgunluk ve başağrılarınız da ruh halinizi olumsuz etkilemektedir.

  9-Vücut Isınızın Yüksekliği


  Yumurtlama döneminde kadınlarda vücut ısısı ortalama olarak normalden yarım derece artar. Eğer bu yüksek seviyedeki vücut ısısı 18-20 gündür devam etmekte ve adet görmediyseniz acaba hamilemiyim sorunuzun cevabı büyük olasılıkla evettir.

  10-Hamilelik Testi

  Eğer yukarıdaki belirtilere sahipseniz ve daha da önemlisi kendinizi hamile hissediyorsanız, evde bir hamilelik testi gerçekleştirmenin zamanı gelmiştir. Ayrıca Gebelik belirtileri konusunda bir türlü emin olamıyorsanız bu hamilelik testi sizin imdadınıza yetişecektir.
   
Yükleniyor...