Hamilelik Hurafeleri

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 12 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik Hurafeleri Nelerdir


  Hamilelik Hurafeleri Hakkında Bilgi



  Hurafeler bizim toplumumuzda oldukça yaygın bir inanış türü. özellikle hamilelik konusundaki hurafeleri saymakla bitiremeyiz. 7 aylık doğan çocuk yaşar, 8 aylık doğan yaşamaz!" ,"5. aydan sonra ortaya çıkan mide ekşimeleri (bazıları bulantı da derler) bebeğin saçlandığının işaretidir!","Hamile kadın hayvanlara bakmamalıdır, bebeği o hayvana benzeyebilir!", "Hamile kadın saç kestirmez, kestirirse bebeğinin ömrü kısalır!" bunlardan sadece bir kaçı.

  Hurafelerden önemli bir kısmı da hamilelikle ilgili. Eskiden hamilelik kapalı bir kutuydu. Şu anda bile kapalı kutu sayılır. İnsanlar cinsiyet tahminlerini ona göre yapmaya çalışıyorlardı. Rahat doğum yapmak için hurafeler var. bebeklerde ilgili hurafeler var. ilginç ve komik hurafelerle dolu bir toplumuz. Bu arada hurafeden gerçeğe dönüşen şeyler de var. Mesela hurafe şudur:

  Gebeliğin erken dönemlerinde bulantısı, kusması olanların kız çocuğu olur diye bir hurafe var. Bu bilimsel çalışmalarla şu anda kanıtlanmış durumda. Kız bebeğin salgıladığı hormonlar kadının daha çok bulantıya neden oluyor.
   
Yükleniyor...