Hamilelik ve Uykusuzluk

'Bebek Bakımı' forumunda Merve tarafından 26 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik ve Uykusuzluk
  Gebelikte Uykusuzluk

  Hamilelik ve Uykusuzluk

  Gebelikte uykusuzluk şikayeti hamileliğin daha çok dördüncü ayından sonra ortaya çıkan ve zaten yorgun hisseden gebenin günlük hayatını daha da zora sokabilen şikayettir.

  Hamilelikte uykusuzluk sebepleri; gebeliğin getirmiş olduğu stres, psikolojik ve emosyonel durumdaki dalgalanmalar, hormonlarda olan değişiklikler ve tabii ki anne karnındaki bebeğin varlığıdır.

  Hamilelikte Ne Kadar Uykuya İhtiyacınız Vardır?

  İnsanlar, biyolojik saat dediğimiz aydınlık ve karanlıktan oluşan 24 saatlik periodlara uyum sağlamışlardır. Bu saat, her gece ortalama 8 saatlik (6 ila 9 saat arasında) bir ana uyku dönemini ile başlar. Her insan kendi uyku ihtiyacını belirler. İdeal uyku miktarımızı, basitçe sabah kendimizi dinlenmiş hissetmemizden ve gün içi performansımızdan anlayabiliriz. Ne kadar uyursanız uyuyun eğer ertesi gün kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız, bir uyku bozuklukları uzmanına başvurmalısınız. Hafta sonları uyanma baskısı olmadığı için 30 dakika daha fazla uyunabilir. Ancak hafta sonu fazla uyuyarak ileriki zamanlar için uyku depolayamayacağımız gibi kaçırdığımız uyku zamanını sonradan yakalamamız mümkün değildir. Çünkü kaybedilen uyku süresi ertesi gün hemen etkilerini gösterir (araba kullanırken, iş performansı, öğrenme, hafıza gibi). Araştırmalar göstermektedir ki uyku kaybı, sorumluluklarınızı yerine getirme, araç kullanımı, dikkat ve görmede problemlere neden olmaktadır.


  alıntı
   
Yükleniyor...