Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır?

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 19 Oca 2016 tarihinde açılan konu

 1. Bazı yiyeceklerin anne karnındaki bebeğin hafıza ve öğrenme kapasitesini olumlu yönde etkilediği, bazı yiyeceklerin ise beyin gelişimine zarar verebildiği biliniyor…

  Omega 3 alımına dikkat!
  Balık bebeğin beyin gücünü artırabilen omega 3 yağ asitleri açısından zengindir.Hamileliğinde daha fazla balık tüketen annelerin bebeklerinin daha sonra yapılan zihin gelişimi testlerinde daha yüksek puanlar aldığını ortaya koyan bilimsel çalışmalar mevcut. Omega 3 beyin hücre zarlarında bulunuyor ve bulunan Omega 3 miktarının fazlalığı beyin işlevlerini olumlu yönde etkileyebiliyor. Balık sevmiyorsanız balık yağı desteği konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

  Buna karşın çevre kirliliği nedeniyle balık etinde biriken civa maddesi bebek için zararlı olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar kılıç balığı, köpek balığı ve orkinos gibi iri ve uzun ömürlü balıkların tüketiminden kaçınılmasını, mümkün olduğunca küçük ve kısa ömürlü balıkların tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Bu tavsiyeye uymak kaydıyla balık tüketiminizin haftada iki porsiyonu aşmaması gerektiğini de unutmamalısınız.

  Bol bol meyve ve sebze tüketin
  Meyve ve sebze bebeğin beyin dokusunu hasardan koruyan antioksidanları içerir. En fazla antioksidanı ise koyu yeşil yapraklı sebzeler, böğürtlen ve domates gibi en koyu renkli sebze ve meyveler içerir. Öte yandan kesmek besin kaybına ve bakteri bulaşmasına neden olabileceğinden kabuklu meyveler de dahil olmak üzere tüm meyve ve sebzeleri bütün olarak tüketmeye gayret etmelisiniz.

  Protein alın
  Hamilelik döneminde vücudunuz hücre üretimi ve hormon yapımı için proteine gereksinim duyar. Uzmanlar günlük protein alımının 10 gram artması gerektiğini vurguluyor. En zengin protein kaynakları ise artık herkes tarafından biliniyor: Baklagiller ve yağsız et.

  Demir çok önemli
  Demir bebeğe hayati önem taşıyan oksijenin taşınmasına yardımcı olduğundan hamilelik döneminde vücudun demir gereksinimi iki katına çıkar. Bebeğin yeterli oksijeni almaması büyüme geriliğine ve IQ?sunun daha düşük olmasına yol açabilir. Bu nedenle demir eksikliği olup olmadığını belirleyecek testlerin yapılması ve et, tavuk ve baklagiller gibi demir içeren gıdaların mutlaka beslenmenizde yeterli ölçüde yer almasına özen göstermelisiniz.

  Çok fazla kilo almayın
  Hamilelikte aşırı kilo alımı erken doğumu tetikleyebiliyor. Erken doğan bebekler ise öğrenme konusunda dezavantajlı olabiliyor. Erken ve düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerin IQ puanı ve okul başarısı olumsuz etkilenebiliyor. Bu durumun ise erken doğan bebeklerin plasentanın sağladığı eşsiz destekten mahrum kalarak, normal olarak rahim içerisinde olmaları sayesinde korunmaları gereken uyaranlara maruz kalması ve enfeksiyon riskine karşı daha zayıf olmaları.
   
Yükleniyor...