Hamilelikte Diş Sağlığı

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 16 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Hamilelikte Diş Sağlığı

  Hamilelikte diş sağlığı büyük önem kazanır. Çünkü hem bu dönemde hormonal dengesizlikler nedeniyle bazı sorunlar hızlanır hem de oluşan sorunların tedavi edilmesi esnasında bazı riskler söz konusudur.

  Hamilelikte;
  Mümkün olduğunca ağız ve dişlere iyi bakılmalı, tedavi gereksinimi olmaması sağlanmalıdır. Gerekirse en kısa zamanda sorunların büyümesine fırsat vermeden bir diş hekimine gidilmelidir. Tesbit edilmiş sorunlar, gerekiyorsa diş hekimi tarafından hamilelik sonrasına ertelenebilir. Hamilelik sırasında diş hekimi tarafından kullanılabilecek veya hastaya yazılabilecek ilaçlar için gerekiyorsa hastanın jinekoloğuna danışılmalıdır. Tedavi süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmalı ve korku, stres gibi olumsuz etkenlerden kaçınılmalıdır.

  Hamilelikte genellikle dişetleriyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu dönemdeki hormonal dengesizlikler nedeniyle mevcut diş eti hastalıkları hızlanır ve daha rahatsız edici bir boyuta gelir. Özellikle hamilelikte " Epulus " denilen diş eti büyümeleri meydana gelebilir. Bu epulusların hamilelik sonrasında cerrahi yöntemle alınması ve diş etlerinin tedavi edilmesi gerekir. Genellikle hamilelik öncesinde ağız sağlığı çok iyi olan birinde yeni bir sorun oluşmaz. Bu nedenle hamilelik esnasında özellikle ağız sağlığına özen gösterilmelidir.

  Hamileliğin diş çürümesine etkisi yoktur. Halk arasında genellikle mineral eksikliğine bağlı olarak dişlerin çürüdüğü zannedilir. Fakat ağız sağlığına özen gösteren birinde hiç bir şekilde çürük oluşmaz. Hamilelikte meydana gelen mide bulantılarının sonucunda oluşan kusmalar nedeniyle dişlerde çürük artışı olabilir. Bunun nedeni mide asitinin dişler üzerindeki olumsuz etkisi olmakla beraber kusmadan hemen sonra iyi bir şekilde diş fırçalanırsa çürük ihtimali bulunmaz.

  Hamilelik esnasında meydana gelen sorunların tedavisi genellikle 4 ve 6. aylar arasında yapılır. İlk 3 ay ve son 3 ay risklidir. Riskli dönemlerde yapılan tedaviler sonucunda meydana gelebilecek bir ağrı veya stres bir düşüğe ya da erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle bir müdahale yapılması gerekse bile hastanın sakin olmasını sağlamak, doktoruyla iletişim içerisinde olmak gerekir. Ağrısız bir tedavi için mutlaka anestezi yapılmalıdır. Uygulanan lokal anestezik maddelerin içerisinde " octapressin " bulunmamalıdır. Bu madde uterusta kasılmaya neden alabileceğinden düşük veya erken doğuma sebep olabilir.

  Diş röntgeni çektirmenin hamileliğe zararı esasında pek bulunmamaktadır. Ancak bir kaç tane röntgen çektirilecekse kurşun önlük giyilmesi önerilir. Çünkü diş röntgeni ışınları çok küçük dozajlardadır, büyük röntgenler gibi değildir fakat çok sayıda çekildiğinde zararlı olabilir. Yine de zorunlu olmadıkça röntgen çektirilmemesi önerilir.

  Hamilelikte ağız bakımı normale oranla daha özen gösterilerek yapılmalıdır. Çünkü hamilelikte bakteri plağı artışı daha fazladır. Günde en az 3 kere dişler fırçalanmalı ve ağız gargaraları kullanılmalıdır. Özellikle yatmadan önce dişler daha özenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş eti kanamalarından dolayı diş fırçalamaktan kaçınılmaması gerekir. Eğer kusma söz konusuysa hemen ardından dişler fırçalanmalıdır.

  Hamilelikte ilaç kullanımına çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu dönemde gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Bazı antibiyotikler bebeğin dişlerinde lekelenmelere yol açabilir.

  Anne karnındaki bebeğin diş sağlığı için dengeli beslenme önemlidir. Çünkü bebeğin süt dişleri anne karnında gelişmeye başlar. Bu nedenle yeterli protein, vitamin ve mineraller mümkün olduğunca doğal yollarla alınmalıdır. Gerekiyorsa vitamin takviyesi yapılmalıdır. Aşırı vitamin ve mineral alımının da bazı sakıncaları olabilir bu nedenle doktor kontrolünde alınmasında yarar vardır.  alıntı
   
Yükleniyor...