Hamilelikte diş ve diş eti hastalığı neden artıyor

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 21 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik esnasında diş ve diş eti hastalığı artıyor

  Hamileyseniz ya da bir hamilelik planlıyorsanız, öncelikle diş ve diş etlerinize dikkat etmeniz ve bununla birlikte hamileliğin başlangıcında bir dişhekimine gitmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor bayanlar.Gebelik döneminde dişleri olumsuz etkileyecek hormonal değişimler olabiliyor. Ancak düzenli bir diş bakımıyla bunların üstesinden gelmek mümkündür.

  Hamilelerde uzun süreli mide bulantıları sonucu ağız içi pH dengesinin değişmesinden dolayı dişlerde çürük ve erozyon görülme riskinin arttığını belirten uzmanlar hamilelik döneminde diş kayıpları yaşanmasını hamileliğe değil, diş bakımına yeterli önem verilmemesine bağlamaktalar.

  Hamilelik döneminde östrojen ve progestoron hormonları arttığı için tükürük salgısının kimyası değişiyor. Bu durum dişler üzerindeki plakların artmasına dolayısıyla diş çürümelerine neden olabiliyor.

  Hamilelik gingivitisi çeken anne adayının diş etleri hassaslaşıyor. Bu nedenle de hamileler dişlerini fırçalamaktan korkuyor. Hamilelik döneminde çekilen en büyük sorunlardan kusma da ağız içinde asitleri artırarak dişleri olumsuz etkiliyor malesef. Bu nednele hamilelik dönemindeki bayanların ağız bakımlarına çok daha fazla önem vermeleri gerekiyor.Uzmanlar belirli aralıklarla kadınların doktor muaynesine gitmeleir ve gerekli tedavileirn yaptırılması gerektiğinin üzerinde duruyorlar.

  Bu gibi nedenlerle, hamilelik döneminde oluşabilecek beslenme yetersizliği ve geçirilen enfeksiyonlar dişlerde doku zararlarına neden olabileceğinide unutmammak gerekiyor.

  hamilelikte-ds-eti-.
   
Yükleniyor...