Hamilelikte Eşinizi Anlamaya çalışın

'Bebek Bakımı' forumunda Sitem tarafından 25 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik dönemi gerek kadınlar için gerekse eşleri için oldukça zor bir dönemdir. Özellikle kadınlar bu süreç boyunca normalden çok daha fazla duygusal ve alıngan olurlar. Bu nedenle erkeklerin çok dikkatli olmaları ve bu dönemde onları hiç yalnız bırakmayıp sabırlı bir şekilde onlara yaklaşmaları gerekir. Ancak elbette ki öncelikle onları anlamaları gerekir. Aşağıda bu konuda sizlere yardımcı olabilecek birkaç ipucunu bulabilirsiniz.

  Unutmayın karınızın hormonları bu dönemde bir değişim içerisine girer. Bu durumun birtakım sonuçları vardır. Örneğin karınız normalden daha çabuk yorulmaya başlar. Bu gibi durumlarda anlayışlı olmalı ve ondan bir şeyler yapmasını istemek yerine aksine onu dinlenmeye teşvik etmelisiniz. Bu gerek bebek gerekse anne için oldukça önemlidir.

  Sırf kadın olduğu için hamileliğin onun için kolay ve eğlenceli olduğunu düşünmeyin. Kendinizi onun yerine koyun ve ona göre davranın. Karnınızda sürekli olarak büyüyen bir bebek taşıyor olmak hiç de kolay bir şey değildir, emin olun siz de böyle bir durumda pek de rahat olmazdınız.

  Yukarıda da söylediğimiz gibi kadınlar bu dönmelerde çok fazla duygusal ve hassas olurlar. Bu nedenle anlayışlı olun ve ondan sürekli olarak iyi bir modda olmalarını beklemeyin. Sürekli olarak inişli çıkışlı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlara hazırlıklı olun ve karınızı üzmeyecek şekilde davranın. Çünkü bu durumlar onun suçu değil, yalnızca yeni hormonların yarattığı etkinin dışa vurulmuş halidir.

  Hamilelik fiziksel olarak da birçok rahatsızlığa yol açar. Kadınlar bu zamanlarda istedikleri gibi hareket edemezler. Örneğin çoğu sporu yapamaz, sıcak bir duş alamaz, yüzüstü yatarak uyuyamaz, çok sevdiği birtakım yiyecekleri yiyemez. Tüm bunların da onda stres yaratabileceğini unutmayın.

  Hamilelik döneminde alınan kilolar da kadınlar için ayrı bir sorun kaynağıdır. Çok fazla yürüyemezler ve ayakları kolaylıkla şişebilir. Bu gibi durumlarda da anlayışlı olun ve gerekirse yapacağınız küçük ayak masajlarıyla ona destek olduğunuzu gösterin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Eyl 2014
Yükleniyor...