Hangi Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Merve tarafından 5 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hangi Ehliyet Hangi Aracı Sürer

  Hangi Araca Hangi Sınıf Ehliyet

  - A2 Sınıfı Sürücü Belgesi - Motosiklet

  - B Sınıfı Sürücü Belgesi - Otomobil, Minibüs veya Kamyonet
  B sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet kullanılabilmektedir.

  - D Sınıfı Sürücü Belgesi - Çekici kullananlar
  D sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil,Minibüs,Kamyonet,Kamyon.Tır (Çekici) kullanılabilmektedir.(D Sınıfı ile Otobüs Kullanılmaz)

  * E Sınıfı Sürücü Belgesi sahipleri D Sınıfı Sürücü Belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için sürücü kurslarında römorkluveya yarı römorklu araçlarla uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Bu durum sürücü belgesine de işlenir. Ancak, E sınıfı sürücü belgesini 28.04.1997 tarihinden önce alanlar,D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları kullanabilmeleri için ayrıca uygulamalı sınava tabi tutulmazlar. Bu durumda olanlar D sınıfı sürücü belgesi ile sürülen çekici türündeki araçları E sınıfı sürücü belgesi ile kullanabilirler.

  - E Sınıfı Sürücü Belgesi - Otobüs
  E sürücü belgesi ile Traktör, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, Otobüs kullanılabilmektedir.(e Sınıfı ile Tır (çekici) Kullanılmaz)

  - G Sınıfı Sürücü Belgesi - İş makinesi türünden motorlu araçlar

  - H Sınıfı Sürücü Belgesi - Hasta ve Sakatların kullanabileceği biçimde özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacaklar içindir.

  alıntı
   
Yükleniyor...