Hangi Hücrelerde Ribozom Fazladır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda anniccha tarafından 21 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ribozom Nedir?
  Ribozom Hangi Hücrelerde Bulunur?
  Ribozomal RNA Nedir?
  Ribozom Hangi Hücrelerde Sayıca Fazla Bulunur?  Ribozom , ribozomal RNA (rRNA) ve proteinlerden oluşmuştur ve hücrenin protein sentez yerlerine verilen addır. Virüsler hariç tüm hücrelerde bulunur. Sitoplazmada serbest veya endoplazmik retikulum' a bağlı olarak bulunan 120 - 200 Å (angstrom) çapında yapılardır. Ribozomun yaklaşık %65 kadarı rRNA, geri kalan %35'lik bir kısmı ise ribozomal proteinlerden oluşur.

  [​IMG]

  Kloroplast=70S : 50S ( 23S, 4.5S, 5S rRNAlar ve ~8 protein; 30S (16S rRNA ve ~11 protein). Mitokondri= 55S türlere göre değişebilir.

  * İnsan Mitokondrisi: 16S ve 12S rRNA (2 tane).
  * Bitki Mitokondrisi: 16S, 12S ve 5S rRNA (3 tane).


  (S = Svedberg birimi = Sedimantasyon (çökelme) katsayısı. 1X10 -13 snde sedimantasyon katsayısı 1S olarak kabul edilir.) Ribozomlar protein sentezlerinin yapıldığı merkezlerdir. Protein sentezleneceği zaman DNA'nın yarım dizisi karşısında sentezlenen mRNA zinciri ribozomun 40S'lik küçük alt birimine bağlanır. Ribozomlar tek yahut gruplar halinde bulunurlar. Tek bulunanlara monomer ribozom, gruplar halinde bulunanlara ise polizom veya poliribozom denir. Bunlar ayrıca hücrenin tipi, gelişmesi ve fonksiyonuna göre ya endoplazmik retikulum'a bağlı veya sitoplazmada serbest olarak bulunurlar. Endoplazmik retikulum'a bağlı olanlar hücre dışına verilecek proteinleri (pankreas, sindirim enzimleri v.b) serbest ribozomlar ise hücrenin ihtiyaç duyduğu yapısal proteinleri sentezler.

  //kaynak:wikipedia//
   
Yükleniyor...