Hangi Leke Nasıl Çıkar?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Destina tarafından 3 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hangi Leke Nasıl Çıkarılır?
  Bazen lekeleri çıkarmanın püf noktaları vardır.Örneğin en sevdiğiniz giysinizi ya da değerli eşyalarınız lekelendikleri zaman onları atmadan önce,aşağıdaki yazıya bir gözatın...
  [​IMG]

  Kan: Kan lekesi için sıcak su kullanmayın çünkü sıcak su lekenin daha fazla işlemesine neden olur. Beyaz kumaşta kan lekesi oluştuysa, lekeyi oksijenli su ile ıslatın, sonra sabunlu ılık suda yıkayın. Leke renkli kumaşta oluştuysa, nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka yöntem ise, aspirini çok az suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruduktan sonra fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Halıda oluşan kan lekeleri için, yeri beyaz sirke ile ovun.

  Fondöten: Elbisenizdeki fondöten lekesini, etere batırılmış bir bezle sildikten sonra sabunlu suyla yıkayın, leke yok olacaktır.

  Altın: Altın takınız üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak için, 1 lt suya 15 gr sabun rendesi ve 100 gr amonyak ekleyin. Temizlemek istediğiniz eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla durulayıp, bir deri parçasıyla temizleyin.

  Ayna: Aynanızı temizlemek için, gazete kağıdını top haline getirin. 2 ölçü su, 1,5 ölçü sirkeyi karıştırın. Gazeteyi bu karışıma batırarak aynayı silin, ardından bezle kurulayın. Bir başka yöntem ise, yarıya bölünmüş patates ile aynayı silin, sonra içine az miktar alkol katılmış suyla durulayın.

  Boya: Kumaş üzerindeki boya lekesi tazeyse en etkili temizleyici madde terebentindir. Leke kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat suda bırakın. Boya iyice yumuşadığında bıçakla kazıyın, daha sonra terebentinle silin.

  Çay: Beyaz kumaştaki lekeyi limon suyu ile silin ve soğuk suyla durulayın. Renkli kumaştaki taze lekeyi, yumurta sarısını suyla karıştırarak ovalayın. Eski bir leke ise, gliserinli suyla silmek iyi olabilir. Halı üzerindeki çay lekesini, eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımı ile silin.

  Sakız: Sakızın yapıştığı taraftaki yerin iç kısmına, naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Buzun etkisiyle sakız donduktan sonra, bir fırça ile fırçalarsanız, yapıştığı yerden çıkacaktır.

  Blue Jean Rengi: Kotunuzun renginin açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat bekletin. Sabit bir renk kazandığını göreceksiniz.
   
  alemşah bunu beğendi.
 2. Cevap: Hangi Leke Nasıl Çıkar?

  bayanların oldukça işine yarayacak bir konu :f40:
   
 3. Cevap: Hangi Leke Nasıl Çıkar?

  Neden sizin hiç üstünüz başınız lekelenmez mi:)
   
 4. Cevap: Hangi Leke Nasıl Çıkar?

  genelde bizim üstümüzü başımızı bayanlar temizler :):)
   
 5. Cevap: Hangi Leke Nasıl Çıkar?

  Halıdaki cola lekesi nasıl çıkıyor ki :f40: malum Hazan'ın halısına az cola dökmedik :oops::f30: