Hangi Meyve Neye İyi Gelir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 10 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hangi Meyve Neye İyi Geliyor?


  [​IMG]

  Kızılcık neye iyi gelir
  Sistitin önlenmesini sağlar.
  Kızılcık suyunda bulunan proantosiyadin adlı Madde, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurarak, sidik yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Oldukça yüksek oranda C vitamini içeren kızılcık suyunu, tatlı olmadığından şekersiz içmek zordur. Eklenen şekerle beraber, içerdiği şeker seviyesi diğer meyva sularıyla aynı seviyeye gelir.

  Yaban mersini neye iyi gelir

  Cilde iyi gelir, kansere karşı koruyucu görevi görür.
  Yaban mersini, kansere sebep olan serbest radikalleri yenen ve kolajeni bozulmaktan koruyan antosiyaninler açısından zengindir. Eğer meyvelerin suyunu çıkarmaktansa, ezerseniz o zaman bol lifli bir içecek de elde etmiş olursunuz.

  Kara Üzüm neye iyi gelir

  Kalp hastalıklarına, cilt ve saça iyi gelir.
  Kara üzüm, tıpkı kırmızı şarap gibi kan pıhtılarının birikmesini azaltıp daha iyi bir kan dolaşımı sağlar. Meyva şekerleri açısından zengindir, bir miktar C vitamini içerir ve saç ve cilt için de yararlıdır.

  Ananas neye iyi gelir
  Enerji verir ve sindirimi sağlar.
  Ananasta, ağır proteinleri sindirmeye yarayan bromelain Enzimi vardır. Ayrıca doğal şekerler açısından da zengin olması enerji vermesini sağlar. Her 100 ml için 11 mg C vitamini içerir.

  Domates neye iyi gelir
  Zayıflamaya yarar. Özellikler erkek sağlığı için birebirdir.
  250 ml'lik bir bardak Domates suyunda sadece 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği likopen sayesinde Prostat Kanseri riskini azalttığı iddia edilmekte.

  Portakal neye iyi gelir
  Bağışıklık sistemini güçlendirir ve Kansızlığa iyi gelir.
  İyi bir C vitamini ve folik Asit kaynağıdır. Bu nedenle de hamile kadınların bolca tüketmesi faydalı olacaktır. yemeklerle birlikte içildiği takdirde, kansızlığa iyi gelen demirin emilimini artırır.

  Elma neye iyi gelir
  Enerji verir, kalbi korur.
  Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir. Ancak bebeklerin ya da emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

  Mango neye iyi gelir
  Gözlere ve cilde iyi gelir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
  Serbest radikalleri yok eden beta karoten açısından zengindir. Vücut, beta karoteni aynı zamanda A Vitamini yapmakta kullanır ki, A vitamini de cilt, göz ve akciğer sağlığı için önemlidir.

  Greyfurt neye iyi gelir
  Bağışıklık sistemi için yararlıdır.
  C vitamini açısından zengindir. Ancak ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü kollesterol düşüren ilaçlar gibi bazı ilaçlarla birlikte alındığında sakıncalı olabilir.
  Alıntı​
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Oca 2013
Yükleniyor...