Hangi Sebze Hangi Mevsimde Yenir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Sitem tarafından 22 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hangi Sebze ne zaman Yenir


  Hangi Mevsimde Hangi Sebze Yenir

  Kış Mevsimde yenen sebzeler

  Doğada hiç şaşmayan akıp giden bir düzen vardır. Biliriz ki kışın havalar soğuktur. Vücudumuzun direnci kırıldığı anda hemen ıhlamur kaynatılır. Portakalı, mandalini, greyfurtu, limonuyla narenciye ailesinin renkli üyelerinden bol C vitamini alırız. Kışın daha çok toprağın altında yetişen sebzeler yenir, pancarlar,turplar, havuçlar,kerevizler. Ama toprağın üstünden de ıspanaklar, pırasalar, lahanalar, pazılar vardır soframıza konukolan.Kavanozlara dizilen baklagilleri,bulgurla tarhanayı da unutmamalı, onlardan bol bol yararlanılmalı.

  İlkbahar Mevsimde yenen sebzeler

  Yol kenarlarındaki papatyaları gördüğümüz zaman, pazarlara baharlık meyve ve sebzelerin geldiğini anlarız. Can erikler ve yeni dünyalar gözümüzün içine bakarak alın bizi derler. Çilek çıkacak diye heyecanlanırız. Enginar, bakla ve bezelyeyle birlikte ağır kış yemeklerinden hafif zeytinyağlılara geçme zamanı gelmiştir artık. İlkbaharda büyüyen taze soğan, tazı sarımsak, buğday gibi tahıl ve yeşillikler de sofralardaki yerini alabilir. Bu mevsimde yetişen maydanoz, dereotu, fesleğen gibi aromatik otlara da yer açarız mutfağımızda.

  Yaz Mevsimde yenen sebzeler

  Yazın dışarısı sıcakken vücudu serinletecek, mideyi yormayacak, kolay hazmedilecek besinleri tercih eder, hararetimizi bastıracak yiyecek ve içeceklere ihtiyaç duyarız. Domatesli, biberli kahvaltılarla güne başlayıp öğlenleri karpuz- peynirle geçiştirir, bol bol denize girer, salataların yanına birkaç meze yaparız. Bol bol meyve yeriz yazın. Kiraz, vişne, şeftali, kayısı, kavun, karpuz, üzüm

  Sonbahar Mevsimde yenen sebzeler

  Doğanın döngüsünde son durak. O da bitince yerini yine kışa bırakacak. Dolaptaki soğuk su şişeleri artık pek doldurulmaz, soğuk limonatalar,ayranlar yerini sıcak çaylara bırakır sonbaharda.Pazarlarda iyiden iyiye kışlık sebzeler çıkmıştır. Zeytinyağlılar sofradan kalkmış, çorbaların dumanları tütmeye başlamıştır. Ispanaklar, yemyeşil saplarıyla kerevizler, havuç, pancar, soğan ve patates yemeklerimize gelmiştir.


  alıntı
   
Yükleniyor...