Hasan Bin Ali Askeri Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 21 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hasan Bin Ali Askeri Hayatı


  Hasan Bin Ali Askeri Hakkında Bilgi


  [​IMG]


  Bağdâtta yaşamış olan evliyânın büyüklerinden. Peygamber Efendimizin (s.a.v) soyundan olup, seyyiddir. On iki imâmın on birincisidir.


  846 (H.232)da Medine'de doğdu. Babasının ikamete mecbur tutulduğu Samarraya iki yaşındayken gelen Hasan el-Askeri orada büyüdü. Zamanının alimlerinden ilim tahsil etti.
  İsmi, Hasan olup, künyesi Ebû Muhammeddir. imam-ı Ali Nakinin oğludur. Zekî, Hâlis ve Sirâc lakaplarıyla bilinir. Samarrada oturduğu El-Asker Mahallesine nisbetle El-Askerî diye meşhûrdur.

  Fars, Hint ve Türk dillerini öğrendi. Cesur, cömert, kerim ve alim bir zat olan Hasan bin Ali el- askerinin on iki imamın on ikincisi ve sonuncusu olan Muhammed Mehdi adında bir oğlu vardı. Abbasi Halifesi El-Mutemid zamanında, 875 (H.261)te vefat eden Hasan bin Ali el- askeri, Bağdat yakınındaki Samarrada babasının yanına defnedildi.

  Hasan Bin Ali Askeri ile İlgili Kısa Bir Öykü:

  Behlül isminde bir kimse yoldan geçiyordu. Küçük yaşta olan Hasan bin Ali Askerî de yolun kenarında oturmuş ağlıyordu. Behlül isimli kimse, onun diğer çocukların elindeki oyuncaklar için üzülüp ağladığını zannetti. Yanına yaklaşarak; “Çocukların ellerindeki oyuncaklardan sana da alayım. dedi. Hasan bin Ali Askerî ona; “Ey akılsız kimse! Biz oyun oynamak için yaratılmadık. dedi. Behlül; “Niçin yaratıldık? diye sorunca; “Biz ilim ve ibâdet için yaratıldık. dedi. Behlül; “Bu husûsu nereden biliyorsun? diye sorunca; “Sizi abes olarak, oyuncak olarak mı yarattık sanıyorsunuz. Bize dönmeyecek misiniz zan ediyorsunuz. meâlindeki Müminûn sûresi 115. âyet-i kerîmesini okudu.

  Behlül bu küçük çocuğun sözlerine ve hareketlerine hayret etti ve kendisine nasîhat etmesini istedi. Hasan bin Ali Askerî bâzı beyitler okuyarak nasîhatte bulundu. Fakat o sırada âniden fenâlaşıp bayıldı. Bir müddet sonra ayılıp kendine gelince, Behlül ona; “Sana ne oldu. Sen küçük ve günahsızsın. dedi. Hasan bin Ali Askerî; “Ey Behlül; Annemi ateş yakarken gördüm. Büyük odunları tutuşturmak için küçük odunları yakıyordu. Ben de Cehennemin küçük odunlarından olmaktan korkuyorum. diye cevap verdi.